Naga MarketsCzy Turcja znajduje się w przeddzień krachu walutowego? Prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan ponowił wezwania do obniżenia stóp procentowych, spychając lirę (TRY) do nowego historycznego minimum w stosunku do dolara i wywierając presję na prezesa banku centralnego, aby złagodził politykę monetarną pomimo wysokiej inflacji. Kurs USD/TRY silnie wzrasta w środę osiągając nowy historyczny szczyt na poziomie 8,74.

Turcja: rosnąca inflacja i gołębi bank centralny mogą dobić lirę w 2021 r.

Są to pierwsze uwagi Erdogana do polityki banku centralnego, odkąd w marcu zmianował Sahapa Kavcioglu nowym gubernatorem po tym, jak zwolnił poprzedniego za zbytnie zaostrzenie polityki monetarnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmawiałem dzisiaj z prezesem naszego banku centralnego. Konieczne jest obniżenie stóp procentowych. Myślę, że w lipcu i sierpniu stawki zaczną spadać – powiedział turecki przywódca w wywiadzie dla państwowego nadawcy TRT we wtorek.

Lira osłabiła się o około 3% o poranku w środę, by osiągnąć poziom 8,74 za dolara po wypowiedzi Erdogana, który wyznaje nieortodoksyjne przekonanie, że niższe koszty kredytu pomogą spowolnić inflację, w przeciwieństwie do tego, co myśli większość bankierów centralnych na całym świecie.

Turecka waluta ta jest w tym roku najsłabsza wśród walut rynków wschodzących, straciła ponad 16% w stosunku do dolara od czasu, gdy Erdogan zwolnił poprzednika Kavcioglu. Prezydent podkreślił, że obniżenie stóp procentowych obniży koszty producentów i ostatecznie doprowadzi do wolniejszego wzrostu cen konsumpcyjnych.

Jeśli usuniemy ciężar wysokich stóp procentowych z inwestycji i kosztów, wejdziemy w spokojniejsze środowisko, ponieważ to stopy procentowe powodują inflację kosztów – dodał.

Jednak inflacja ponad trzykrotnie przekraczająca oficjalny cel 5% uniemożliwia Kavcioglu, trzeciemu prezesowi banku w ciągu niecałych dwóch lat, rozpoczęcie cyklu łagodzenia. Przedwczesne obniżki stóp w przeszłości skutkowały osłabieniem liry, co ostatecznie pchnęło ceny konsumpcyjne w górę, zmuszając władze monetarne do cofnięcia obniżek stóp przy jeszcze większych podwyżkach.

Kurs liry (TRY) ponownie spada na historyczne minima

Dane publikowane w czwartek pokażą, że inflacja wzrosła w maju o 17,3% rocznie, z 17,1% w poprzednim miesiącu, według mediany szacunków ankiety Bloomberga obejmującej 25 analityków. Ponad połowa prognozuje przyspieszenie wzrostu przez ósmy miesiąc z rzędu.

invest

Pod rządami nowego gubernatora turecki bank centralny utrzymał referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie w zeszłym miesiącu po prognozie, że inflacja osiągnęła swój szczyt w kwietniu.

Negatywna reakcja tureckiej liry podkreśla dezaprobatę rynku dla tak prawdopodobnego ruchu w czasie utrzymującej się wysokiej inflacji – podsumował Mitul Kotecha, główny strateg wschodzących rynków Azji i Europy w TD Securities w Singapurze.

Plus500
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ranking kryptowalut | cena funta | stooq eur pln | cdr notowania | notowania celon | co z kursem franka | akcje pgnig cena aktualna |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here