Tąpnięcie na akcjach Allegro! Inwestorzy negatywnie ocenili kiepskie prognozy wyników!Notowania Allegro na GPW mocno zniżkowały w trakcie czwartkowej sesji, po publikacji raportu za III kwartał 2023 r. Od początku sesji kurs systematycznie spadał, po to by na zamknięciu zatrzymać się w okolicy poziomu 29,5 przy ponad 9-procentowym spadku. O ile wyniki są w większości zgodne z oczekiwaniami rynku, o tyle straszyć inwestorów mogą prognozy biznesowe na przyszłość – i wydaje się, że to one spowodowały tak słabą sesję na akcjach giganta działającego w kanale e-commerce.

  • Akcje Allegro tracą ponad 9% podczas sesji po publikacji raportu za Q3.
  • Obroty na walorach były najwyższe na GPW i wyniosły 327 mln zł.
  • Wynik całej Grupy na poziomie zysku netto j.d. wyniósł 241,7 mln zł wobec przewidywanych przez analityków 208,9 mln zł.

Wyniki Allegro vs konsensus rynkowy. Dane za III kwartał 2023

Przed rozpoczęciem czwartkowej sesji na GPW, spółka Allegro podała wyniki za III kwartał. Skorygowana EBITDA grupy Allegro w trzecim kwartale 2023 roku wzrosła o 26.proc. do 677 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 655,7 mln zł. Przychody grupy zwiększyły się w III kwartale 2023 roku o 4,8 proc. do 2,432 mld zł i były powyżej konsensusu na poziomie 2,427 mld zł.Zysk netto grupy wyniósł 241,7 mln zł wobec przewidywanych przez analityków 208,9 mln zł. Rok wcześniej grupa miała 2,2 mld zł straty netto, gdyż wynikach za III kwartał 2022 roku ujęła niepieniężny odpis z tytułu utraty wartości aktywów Mall Group a.s. i WE|DO CZ s.r.o. w wysokości 2,29 mld zł.

Wyniki finansowe Allegro za Q3 vs konsensus rynkowy
Wyniki finansowe Allegro za Q3 vs konsensus rynkowy. Źródło: opracowanie własne

*Allegro miało w trzecim kwartale 2022 roku 2,2 mld zł straty netto, gdyż wynikach za III kwartał 2022 roku ujeło niepieniężny odpis z tytułu utraty wartości aktywów Mall Group a.s. i WE|DO CZ s.r.o. w wysokości 2,29 mld zł.

** Konsensus tworzony jest na podstawie prognoz biur maklerskich zebranych wcześniej przez PAP Biznes. Są one dostępne w pełnej wersji Serwisu Ekonomicznego PAP Biznes oraz na stronie http://biznes.pap.pl/konsensusy. Baza konsensusów PAP Biznes zawiera prognozy wyników kwartalnych i rocznych dla ponad 200 spółek notowanych na GPW.

Dalsza część artykułu pod filmem
Solidny start Allegro w pierwszych dniach Black Weeks

Jak co roku, listopad przynosi duże wyprzedaże, które widoczne są także w sklepach internetowych (nie tylko w tych stacjonarnych). Black Weeks w kontekście Allegro tak skomentował dyrektor finansowy spółki:

“Przez ostatnie miesiące obserwujemy sinusoidę, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu GMV w Polsce. Wrzesień był słabym miesiącem, w październiku wróciliśmy do tempa ponad 10 proc. wzrostu GMV, a na samym początku listopada zwyżki przyhamowały. Zakładamy, że w tym miesiącu to wynikało z tego, że klienci ograniczyli nieco zakupy, czekając na Black Week. W naszym przypadku Black Weeks ruszył od poniedziałku, mamy bardzo solidny start. Po Black Week czeka nas szczyt sezonu związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Zobaczymy, jakie będą wówczas nastroje konsumenckie. To tłumaczy, dlaczego jesteśmy trochę ostrożni w naszej ocenie sytuacji i spodziewamy się 9-11 proc. wzrostu GMV w Polsce w IV kwartale” – powiedział dyrektor finansowy.

“W Czechach tradycyjnie dla MALL spodziewamy się, że to będzie najlepszy kwartał. Skupiamy się na efektywności i marżach oraz na tym, by ten podmiot był skutecznym merchantem dla allegro. cz. W przypadku naszej nowej platformy allegro. cz notujemy dynamiczne wzrosty. Spodziewamy się w IV kwartale co najmniej dwa razy większego wyniku niż w III kwartale. W III kwartale GMV allegro. cz wyniosło 195 mln zł, w IV kwartale to będzie co najmniej dwa razy więcej” – dodał.

Kurs akcji Allegro ze sporą zmiennością w ostatnich dniach

Akcje Allegro w ostatnim czasie regularnie torpedowane są złymi (dla kursu akcji) informacjami. Wszystko zaczęło się od momentu informacji o tym, że główni akcjonariusze wystawili na sprzedaż pakiet ok. 53 mln akcji. Cena oferowanych walorów została ustalona na 32,25 zł za sztukę. Kilka miesięcy później przyszła pora na kolejne ABB, tym razem cena sprzedaży została ustalona na poziomie 29 zł. Do tego wszystkiego doszły niezbyt optymistyczne prognozy wynikowe na kolejne kwartały.

Notowania akcji Allegro z ostatnich 12 miesięcy
Notowania akcji Allegro z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: tradingview.com

Ostatecznie kurs akcji mimo, że ewidentnie ma apetyt na wzrosty, nie jest wstanie zachęcić szerokiego rynku do zakupów i trzymania akcji. Ostatnie tygodnie przynoszą sporą zmienność i wydaje się, że walor stał się jednym z bardziej popularnych jeśli chodzi o rynkowych spekulantów. Przebieg czwartkowej sesji – mocny spadek przy wysokich obrotach, bez wyraźnej próby odrabiania strat może sugerować, że to jeszcze nie koniec wyprzedaży w krótkim terminie. Inwestorów zapewne niebawem zacznie interesować ponownie strefa wsparcia, wyznaczona w okolicy 26-27 zł.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.