Naga Markets webinar


Dystrybutor na starej stacji paliwOlej napędowy na polskich stacjach kosztuje, pomijając podatki, więcej niż w 20 unijnych państwach. Cotygodniowe dane Komisji Europejskiej ponownie wyraźnie wskazują, że detaliczne ceny paliw w Polsce spadają wyjątkowo wolno – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.


Notowania benzyny na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia), które są wyznacznikiem cen dla europejskich rafinerii, od 23 listopada poruszają się w wąskim zakresie wahań od 1,40 do 1,46 zł za litr. To ok. 60 gr mniej niż wynosiła średnia cena tego paliwa pomiędzy sierpniem a początkiem października br.

Cena litra diesla na ARA nieco wzrosłą, ale od 10 dni i tak porusza się w przedziale 1,82-1,88 zł, czyli o ok. 35 gr mniej niż we wrześniu oraz 45 gr mniej niż w październiku br. A co się dzieje na rynku detalicznym w Europie?

W Europie ceny pikują. W Polsce lekko spadają

Najnowsze dane Komisji Europejskiej (KE) obejmujące ceny z 3 grudnia pokazują, że w ciągu miesiąca koszty tankowania benzyny bezołowiowej w Unii spadły o 8,2 eurocenta (35 gr). W Polsce ten spadek był niewielki i wyniósł 3,3 eurocenta (14 gr). Według KE benzyna bezołowiowa nad Wisłą kosztuje średnio 4,91 zł/litr.

Ceny paliw zdecydowanie szybciej niż średnio w całej w UE spadają w naszym regionie. Na Węgrzech w ciągu miesiąca cena benzyny bezołowiowej obniżyła się o 11,7 eurocenta, czyli o 50 gr i litr kosztuje 1,1 euro (4,73 zł). To o ponad 20 gr mniej niż w Polsce, a przecież podatki na Węgrzech są wyższe niż w naszym kraju.

W Bułgarii spadek cen popularnej 95 był jeszcze głębszy i wyniósł w ostatnim miesiącu 15,4 eurocenta (66 gr). Tam paliwo kosztuje w przeliczeniu na naszą walutę 4,42 zł/litr. Po wyłączeniu podatków i marży detalicznej cena benzyny w Polsce jest już minimalnie wyższa niż średnia ważona w Unii, która wynosi 0,542 eurocenta (2,32 zł). To niepokojąca informacja, zważywszy na fakt, że ropę do Polski w większości dostarcza się ropociągami, a odległości od rafinerii do końcowych odbiorców nie są szczególnie duże. Dodatkowo koszty pracy w Polsce są znacznie niższe niż średnie w Unii.

U nas diesel droższy niż w 20 unijnych krajach

Jeszcze bardziej niepokojąco wygląda relacja zmieniających się cen diesla. W Polsce obniżyły się one w ciągu miesiąca o 1,3 eurocenta (niecałe 6 gr), podczas gdy w Unii o 6,8 eurocenta, a w strefie euro o ponad 7 eurocentów (31 gr) na litrze.

W detalu olej napędowy kosztuje w Polsce 1,21 euro (czyli 5,20 zł/litr). To drożej niż np. w Bułgarii (1,14 euro), na Litwie (1,15 euro), w Luksemburgu (1,1 euro), w Rumunii (1,2 euro) oraz w Hiszpanii (1,19 euro). Wiele krajów ma także zbliżone ceny do polskich mimo znacznie wyższych obciążeń fiskalnych. Warto jednak zauważyć, że zaburzenia na rynku diesla najlepiej widać, gdy sprawdzi się ceny z wyłączeniem podatków. Pokazują one, jak efektywnie (lub nie) działa system dystrybucji i sprzedaży paliw oraz konkurencja między detalistami.

Według danych KE litra diesla bez podatków kosztuje w Polsce 0,644 eurocenta (2,77 zł). Jest to znacznie więcej niż średnia ważona cena w Unii (0,629 eurocenta), ale także więcej niż w strefie euro, gdzie średnia wynosi 0,628 eurocenta. Aż 20 z 28 krajów UE ma niższą cenę oleju napędowego niż Polska po wyłączeniu podatków.

 

 Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here