Naga MarketsRussland_25_Rubel_1993_Palladium_40Jeśli cena ropy spadnie poniżej 40 USD, to Rosja będzie zmuszona do wprowadzenia nowych rozwiązań. Rosyjski Bank Centralny będzie musiał zmienić swój harmonogram cięć stóp procentowych. Rosja jest mocno zależna od ceny ropy, jest drugim największym eksporterem tego surowca na świecie. Poprzedni spadek cen ropy wywołał głęboki kryzys, z którym z całej siły walczył Bank Centralny. Może być jeszcze gorzej.


“Jeśli sytuacja na międzynarodowym rynku wymiany zmieni się pod wpływem ceny ropy – do 40 USD za baryłkę, z wahaniami w okolicach 40-45 USD, bank centralny będzie musiał zatrzymać proces ścinania stóp procentowych” – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Andrey Belousow, zajmujący się w Kremlu doradztwem ekonomicznym.

Mimo iż na początku sierpnia bank centralny po raz piąty w tym roku obniżył stopy procentowe, cięcie było niższe od oczekiwanego biorąc pod uwage słabego rubla i oczywiście niższą cenę ropy. Co więcej, bank w swoim oświadczeniu wyciął obecną tam dotychczas frazę mówiącą o gotowości do dalszej interwencji. “Twórcy polityki pieniężnej nie chcą już bardziej obniżać stóp. Przyszłe decyzje o stopach będą raczej oparte wyłącznie na ruchach walut, a nie ceny ropy” – powiedziała Liza Ermolenko, analityczka z Capital Economist.

Rubel po raz kolejny traci wobec dolara. W tym tygodniu znalazł się na sześciomiesięcznym minimum, cena USD/RUB przekroczyła granicę 66,00. Wcześniej siła rubla była utrzymywana sztucznie poprzez pozbywanie się rezerw walutowych przez rosyjski bank centralny. Wygląda na to, że sytuacja może znów wymknąć się spod kontroli.

rubel
Rubel stopniowo tanieje wobec dolara

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here