Naga MarketsBen Broadbent - zastępca gubernatora Bank of England
Ben Broadbent – zastępca gubernatora Bank of England

W dzisiejszej audycji radiowej dla radia BBC zastępca gubernatora Bank of England Ben Broadbent stwierdził jednoznacznie, że spadki cen ropy naftowej są dobre netto dla brytyjskiej gospodarki. Zdaniem Broadbenta to taniejące czarne złoto jest odpowiedzialne za wzrosty wynagrodzeń Brytyjczyków.


Słuchacze porannej audycji Wake up to money mieli dziś okazję wysłuchać członka Bank of England i zastępcy gubernatora Carneya. Broadbent upatruje w spadkach ropy czynnika wspomagającego realny wzrost płac na wyspach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Faktyczne problemy ropy rozpoczęły się w połowie 2014 roku, gdy z powodu spowolnienia gospodarczego i zbyt dużych zapasów surowca, cena ropy na światowych rynkach zaczęła się osuwać. Trend spadkowy w pewnym momencie przybrał formę wodospadu spychając niedawno ceny czarnego złota w rejony dołków z roku 2009. Broadbent w audycji ocenił ten spadek jako umiarkowanie dobry (net good).

Wszystko z powodu nałożenia się w czasie dwóch wydarzeń – przyspieszających spadków na wykresie ropy naftowej oraz realnego (uwzględniającego inflację) wzrostu wynagrodzeń Brytyjczyków. Broadbent posiłkuje się twardymi danymi i wskazuje na 7% wzrost wynagrodzeń co jest najwyższym wynikiem na Wyspach od ponad piętnastu lat. Jak sam powiedział: Ten trzyletni okres spadków oznaczał de facto całkiem mocny wzrost naszego [brytyjskiego] rynku pracy.

Handluj funtem z FxPro – sprawdź jak wąskie mogą być spready na GBP/USD.

Zapytany przez dziennikarzy o ostatnią decyzję MPC (Monetary Policy Comittee) w sprawie wysokości stóp procentowych stwierdza, że – w przeciwieństwie do Carneya – nie widzi pośpiechu w zacieśnianiu obecnej sytuacji monetarnej w Wielkiej Brytanii. Trzymamy rękę na pulsie i gdy nastąpią odpowiednie przesłanki – zareagujemy zapowiedział Broadbent w radiowym studio.

Wczoraj odbył się kolejny “super czwartek” Bank of England, który opublikował wyniki ostatniego głosowania w sprawie wysokości brytyjskich stóp procentowych (9-0 dla braku zmian) oraz dodatkowo – opublikowano Raport Inflacyjny. W raporcie przyznano się do obniżenia prognoz brytyjskiej gospodarki w tym roku, najnowsze dane zakładają 2,2% wzrost PKB (poprzednio 2,5%). Gubernator BoE – Mark Carney stwierdził po publikacji, że jest przekonany jakoby następne posiedzenie miało przynieść długo wyczekiwane zmiany – po tych słowach funt mocno zyskiwał, jednak po czasie rynki ochłonęły i w tym momencie GBP/USD znajduje się nieco niżej niż znajdowało się przed wczorajszymi publikacjami banku centralnego.

GBP/USD przetestowało wczoraj poziom oporu w okolicy 1,4650, który jednocześnie zbiega się z zniesieniem 50% ostatniego impulsu spadkowego. Dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem niedźwiedzia.
GBP/USD przetestowało wczoraj poziom oporu w okolicy 1,4650, który jednocześnie zbiega się z zniesieniem 50% ostatniego impulsu spadkowego. Dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem niedźwiedzia.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here