Naga MarketsGłówny Urząd Statystyczny opublikował dziś wstępny szacunek dotyczący dynamiki wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Z raportu tego wynika, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) w w 2020 roku był realnie niższy aż o 2,8 proc. w porównaniu z z 2019 r., kiedy odnotowano wzrost o 4,5 proc.

  • PKB Polski skurczył się w 2020 r. o 2,8 proc.
  • To pierwszy spadek od 1991 roku
  • Polska wyglada na tle Europy bardzo dobrze 
  • Polska gospodarka odbije w 2021 r.

Polska gospodarka kurczy się po raz pierwszy od 30 lat

W 2020 r. popyt krajowy zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z 2019 r., w którym zanotowano wzrost o 3,5 proc. Równocześnie, spożycie ogółem spadło realnie o 1,5 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2019 r. wzrost odpowiednio o 4,4 proc. oraz o 4,0 proc.).

Te artykuły również Cię zainteresują
. Dynamika realna produktu krajowego brutto | Źródło: GUS

Biorąc pod uwagę dane globalne, dostrzec można, że polska gospodarka nie wypada wcale jednak tak tragicznie na tle swoich zachodnich sąsiadów. PKB Niemiec skurczyło się bowiem o 5 proc., Francji o 8,3 proc. a Hiszpanii o 11 proc. Na tym tle, nasz -2,8 proc. wygląda całkiem “dobrze”.

Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że jakby nie było, jest to pierwszy spadek PKB Polski o 1991 roku.

Analitycy Pekao szacują, że po pandemii dojdzie do mocnego przetasowania w Europie. Południe wspólnoty wciąż nie wyszło bowiem z kryzysu zadłużeniowego.

Jak zastrzegają urzędnicy GUS, te dane mogą ulec jeszcze korektom, wraz z napływem kolejnych statystyk za ubiegły rok. Choć jest już końcówka stycznia, GUS nie dysponuje jeszcze pełnymi wynikami, które pozwalają na ostatecznie wyliczenie PKB.

Polska gospodarka znów zacznie się rozwijać 

Warto wspomnieć w tym miejscu również o prognozach na przyszłość. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podtrzymał w styczniowym raporcie World Economic Outlook prognozy wskazujące, że wzrost PKB Polski w 2021 r. wyniesie 2,7 proc., a w 2022 r. wyniesie 5,1 proc.

Agencja ratingowa Fitch prognozuje natomiast, że w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,3 proc., a w 2022 r. o 5,1 proc.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq 100 notowania | prognoza dla dolara | pgnig akcje kurs | theppro co to | bitcoin prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFundusze ESG boją się bańki na Wall Street podobnej do tej z czasów dot-comów
Następny artykułPre-Market: Rynki nadal bronią się przed spadkami. Kolejne testy PK?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here