Naga MarketsGłówny Urząd Statystyczny opublikował dziś wstępny szacunek dotyczący dynamiki wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Z raportu tego wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) w II kwartale 2020 roku był realnie niższy aż o 8,2 proc. w porównaniu z II kwartałem 2019 r.  i aż 8,9 proc. w stosunku do I kwartału bieżącego roku.

  • Polska gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. o 8,2 proc.
  • Wartość PKB wyniosła w drugim kwartale 525 mld zł
  • Główną przyczyną spadku PKB w II kw. 2020 r. było silne zmniejszenie popytu krajowego

Polska gospodarka kurczy się najszybciej od upadku komunizmu

Wartość PKB wyniosła w drugim kwartale 525 mld zł. Dla porównania, w w pierwszym kwartale br. było to 552 mld zł a w drugim kwartale 2019 roku 548 mld zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Biorąc pod uwagę kontekst historyczny, warto zwrócić uwagę, że obecny odczyt jest najgorszym od czasu komunizmu w Polsce. Gospodarka kurczyła się w szybszym tempie po raz ostatni w 1981 roku.

Dynamika realna produktu krajowego brutto | Źródło: GUS

Hotelarstwo, gastronomia i transport najbardziej poszkodowane

Główną przyczyną spadku PKB w II kw. 2020 r. było silne zmniejszenie popytu krajowego. Istotnym obciążeniem był także spadek inwestycji, które w skali roku zmniejszyły się o 11 proc.

Analizując sytuację w poszczególnych branżach dostrzec można, iż największy spadek dotyczył branży hotelarskiej i gastronomicznej. Wartość dodana obniżyła się tu o aż 78,5 proc. rok do roku. Ograniczenia wprowadzone na COVID-19 mocno uderzyły też w transport (-14,9 proc. rdr wartości dodanej) oraz przemysł (-12,6 proc.).

Polska gospodarka zaliczy w 2020 r. najmniejszy spadek PKB w całej UE

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz szacuje jednak, że w całym 2020 r. PKB spadnie o 4 proc., co dalej pozostaje najlepszym wynikiem pośród państw członkowskich UE. W jej ocenie w przyszłym roku spodziewać możemy się natomiast już wzrostu gospodarczego.

– Mamy nadzieję, że recesję techniczną zakończymy z tym rokiem i będziemy mieć wartości dodatnie w przyszłym roku – wskazała Emilewicz.

Jej zdaniem przyszły rok będzie także “rokiem odbijania się inwestycji” a inflacja nie powinna być wyższa niż 1,8 proc.

– Szacowany poziom inflacji na koniec tego roku, to 3,3 proc., a w przyszłym roku szacujemy, że ta dynamika wyhamuje i inflacja nie powinna przekroczyć 1,8 proc. – powiedziała.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara (USD/JPY) i zamieszanie polityczne
Następny artykułAkcjonariusze Dom Development zdecydowali o 9,5 zł dywidendy na akcję
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here