Naga MarketsCzwartkowe przedpołudnie obfitowało w szereg istotnych publikacji makroekonomicznych z Niemiec. Punktualnie o godz. 9:55 poznaliśmy najnowsze dane z rynku pracy naszych zachodnich sąsiadów, a 5 minut później raport dot. ich sytuacji gospodarczej.

  • Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się na stabilnym poziomie
  • PKB Niemiec spada w nienotowanym dotychczas tempie

Na rynku pracy nienajgorzej, w gospodarce fatalnie

Z najnowszego raportu Federalnego Urzędu Pracy wynika, że mimo prognoz zakładających wzrost o 43 tys., liczba bezrobotnych spadła w Niemczech, w lipcu o 18 tys., co przyczyniło się do utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 6,4 proc. mimo prognoz zakładających jej wzrost do 6,5 proc.

O wiele gorsze dane przedstawił jednak 5 minut później Destatis czyli niemiecki urząd statystyczny. Z jego raportu dowiadujemy się bowiem, iż po spadku o 2 proc., niemiecka gospodarka skurczyła się w II kw. 2020 r. aż o 10,1 proc. co okazało się wynikiem gorszym od prognoz wskazujących na spadek “jedynie” o 9 proc. Fakt ten sprawił, że w stosunku do II kw. 2019 r. PKB Niemiec skurczyło się aż o 11,7 proc.

Źródło: destatis

W raporcie podkreśla się, iż spadek PKB o 10,1 proc. jest największym kwartalnym spadkiem w ujęciu cenowym, sezonowym i kalendarzowym od początku obliczeń, tj. przynajmniej od 1970 roku. Spadek ten jest znacznie większy niż recesja jaką obserwowano w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego (-4,7 proc. w pierwszym kwartale 2009 roku).

Federalny Urząd Statystyczny informuje również, że w drugim kwartale 2020 roku odnotowano masowe załamanie eksportu i importu towarów i usług, a także wydatków gospodarstw domowych na konsumpcję końcową i nakłady inwestycyjne na maszyny i urządzenia.

Kurs euro najwyżej od września 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego już szósty tydzień z rzędu. Zyskiwał on także przez 9 z 11 ostatnich tygodni. Tak znaczna aprecjacja wspólnej waluty sprawiła, że kurs euro znalazł się na najwyższym poziomie od września 2018 roku.

EURUSD Weekly

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta (GBP/USD) w okolicach 1,30. Rynek szuka pretekstu do kontynuowania przecen dolara
Następny artykułAMD: akcje w górę o 12,5% po publikacji świetnych wyników finansowych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here