Naga MarketsZłoto postrzegane jest jako jeden z najcenniejszch metali. Z czego to wynika? Występuje niezwykle rzadko w środowisku. Ciekawostką jest fakt, że spotykany jest aż 19 razy rzadziej od innego metalu szlachetnego – srebra i ok 15 tys. rzadziej niż miedź. Ten cenny kruszec od zawsze odgrywał istotną rolę w wymianie handlowej i nowożytnym systemie monetarnym – obecnie będąc punktem zainteresowania inwestorów na całym świecie.


Jak podaż wpływa na kształtowanie się cen złota

Szacunki pokazują, że rezerwy złota znajdujące się pod ziemią wystarczą na ok 16 lat produkcji. Większość z nich położona jest na terenach „Czarnego Lądu”, gdzie koszty wydobycia są wysokie. Dodatkowo podaż będzie ograniczona ze względu na to, że nowo odkrywane złoża są coraz mniejsze a ich jakość niewątpliwie coraz gorsza.

Należy pamiętać, że w przypadku rynku złota zachodzi mechanizm regulujący straty i zyski. Im wyższa cena, tym wyższa podaż (wydobycie staje się bardziej opłacalne). Niższe poziomy kwotowań wpływają natomiast na spadek produkcji oraz podaży. Prognozy wydobycia na przyszłe lata według Bloomberga kształtują się raczej spadkowo:

Nie można zapominać również o złocie pochodzącym z recyklingu – wzrost podaży w tym zakresie za zeszły rok wyniósł 17%. Im wyższa cena złota na światowych giełda tym większa ilość ton przetworzonego złotego kruszcu z wcześniejszych produktów finalnych (1116,5 tony w 2016).

Sprawdź pełny raport dotyczący rynku złota przygotowany przez zespół analityczny TMS Brokers i poznaj szczegółowe spojrzenie na notowania XAU.

ODBIERAM BEZPŁATNY RAPORT

Jaką rolę w zestawieniu odgrywa popyt?

Drugim fundamentalnym czynnikiem wpływającym na cenę złota jest popyt. W analizie rynku tego surowca stanowi nieodzowny i bardzo istotny element. Kluczowymi odbiorcami żółtego metalu są: banki centralne, przemysł technologiczny, sektor inwestycyjny oraz jubilerstwo.

Popyt na złoto w całym 2016 roku wzrósł w porównaniu do 2015 roku o 2% i wyniósł 4308,7 ton. Roczny napływ do funduszy ETF osiągnął poziom 531.9 ton, co dało drugi najlepszy historyczny wynik. Popyt jubilerski oraz zakupy ze strony banków centralnych odnotowały gorszy wynik w porównaniu do 2015 roku.

Oprócz standardowo rozumianego popytu należy zwrócić uwagę również na popyt inwestycyjny (ilość kupionego metalu poprzez fundusze ETF). W 2016 roku wzrastał on o ponad 70% osiągając najwyższe poziomy od 2012 roku. Poniższy wykres prezentuje odpływy i napływy złota z i do funduszy ETF:

Perspektywy dla rynku złota w 2017 roku

Złoto wyceniane w dolarze amerykańskim 2016 rok zakończyło na plusie. Cena wzrosła o 8,1% i był to pierwszy dodatni wynik od czterech lat. W 2017 podobnie jak w kilkunastu miesiącach, kontynuacja politycznej niepewności w różnych częściach świata jest szansą dla dalszych wzrostów – mowa tutaj między innymi o wyborach w Niemczech, Francji, oczekiwaniu na Brexit oraz obaw co do strategii politycznej prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Złoto w 2016 roku – wykres W1

Złoto często jest traktowane jako alternatywa dla pieniądza drukowanego. Papierowy banknot może być teoretycznie dodrukowywany bez ograniczeń. Złoto natomiast ma skończoną wielkość. Budowa nowych kopalń jest bardzo droga i czasochłonna. Historycznie złoto okazywało się skutecznym zabezpieczeniem realnej wartości dolara. Surowiec jest traktowany jako skuteczna ochrona wartości pieniądza przed inflacja. Istnieje pewna zależność pomiędzy cenami rynkowymi a wzrostami na rynku metalu szlachetnego.

Oczywiście nie możemy zapominać o fakcie, że złoto wyceniane jest wobec USD – w związku z tym jego przyszłość jest zależna od wyceny rentowności 10-letnich obligacji USA oraz samego dolara amerykańskiego. Jeżeli administracja Donalda Trumpa mocniej pobudzi wzrost inflacji (i jednocześnie spadek oprocentowania papierów dłużnych), wtedy możemy być świadkami przepływu kapitału do złota (jako bezpiecznej przystani). Z drugiej strony planowane podwyżki stóp procentowych w wykonaniu FED i podążająca za nimi aprecjacja USD może blokować dynamiczniejsze wzrosty na złocie.

Patrząc na wykres od strony technicznej widzimy, że notowania respektują linię trendu prowadzoną od szczytów z 2011 roku, której re-testu byliśmy świadkami wielokrotnie w roku ubiegłym oraz również w 2017. Do tej pory XAU/USD może zaliczyć ostatnie miesiące do udanych, gdzie wartość surowca zwiększyła się o około 140USD za uncję. Do dalszych wzrostów niezbędne będzie jednak pokonanie LT oraz oporu w okolicach 1295.00-1300.00:

Złoto W1 – prognozy techniczne

Więcej informacji fundamentalnych odnośnie podaży, popytu, produkcji i roli dużych graczy w rynku oraz wycenie złota wewnątrz raportu TMS Brokers. Pobierz go bezpłatnie już teraz.

To również powinieneś wiedzieć o inwestowaniu w złoto:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here