Naga Marketsświątynia w tajlandiiAnalitycy dużego banku inwestycyjnego ANZ zauważają, że PKB Tajlandii wzrosło o zaledwie 2,8% r/r w I kwartale, co jest najsłabszym wynikiem od czterech lat. 


Zobacz również: Chiny: Stygnie konflikt z USA, czego oczekiwać? – prognozy dużych banków

Gospodarka Tajlandii spowalnia

Tajlandia PKB

Eksperci wskazują, iż jedną z przyczyn słabszego odczytu jest trwająca od zeszłego roku wojna handlowa, która wpływa niekorzystanie także na światową gospodarkę. Jako główny czynnik hamujący raport wskazuje na spadek eksportu, ale zmniejszyła się także konsumpcja prywatna i wielkość inwestycji. Patrząc w przyszłość, gospodarka stoi w obliczu wielu punktów nacisku, od słabego popytu zewnętrznego po niepewność polityczną w kraju.

Pod rządami junty wzrost gospodarczy Tajlandii zwolnił, a rozwarstwienie majątkowe społeczeństwa wzrosło do rekordowych rozmiarów. Według raportu Credit Suisse w 2018 roku do 1 proc. najbogatszych mieszkańców Tajlandii należały aż dwie trzecie majątku w tym kraju.

Zobacz również: USA opóźnią decyzję o nałożeniu ceł na UE i Japonię? Kurs EUR/USD – prognozują duże banki

Przez cały rok 2019 nasza prognoza wzrostu wynosi 3,2% i jest niższa niż skorygowana projekcja Krajowej Agencji Planowania Gospodarczego 3,3 – 3,5%. Oczekujemy, że Bank Tajlandii (BoT) utrzyma stopę procentową na niezmienionym poziomie w 2019 r. oraz 2020 r., a bilans ryzyk zostanie przesunięty w kierunku obniżki stóp w przyszłości – napisano w raporcie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here