Naga Marketslogo bank tajlandii botDwie największe gospodarki w Azji Południowo-Wschodniej są na różnych ścieżkach pod względem polityki monetarnej: Tajlandia szykuje się do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, podczas gdy Indonezja zbliża się do jego końca. Banki centralne obu krajów podejmą decyzje w sprawie stóp procentowych w tym tygodniu. Bank Tajlandii prawdopodobnie dokona pierwszej podwyżki od ponad siedmiu lat.

Tajlandia rozpocznie zacieśnianie?

W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Tajlandii. Rynki oczekują pierwszej od 2011 roku podwyżki o 0,25 p.p. Od trzech lat stopy były na niezmiennym poziomie 1,5%. W ostatnich tygodniach bank centralny jasno komunikował, że myśli o zacieśnianiu polityki monetarnej.

Prezes instytucji Veerathai Santiprabhob powiedział, że chce uniknąć ryzyka związanego z utrzymywaniem niskich stóp przez długi czas. Uważa, że powinna to być jak na razie jednorazowa podwyżka.

„Bank centralny wysyłał jasne sygnały o chęci podwyżki stóp w celu zbudowania przestrzeni do interwencji i zmniejszenia ryzyka dla stabilności finansowej Tajlandii. Pytanie brzmi, czy decyzja ta zapadnie podczas najbliższego spotkania, czy może dopiero w lutym” – skomentował Kampon Adireksombat z Kasikorn Securities.

Chociaż wzrost gospodarczy spowolnił w ostatnim kwartale do dwuletniego minimum na poziomie 3,3%, to Bank Tajlandii spodziewa się końcowego wyniku w tym roku powyżej 4%. Inflacja w listopadzie pozostała na poziomie poniżej 1%, poniżej celu banku centralnego.

Bank Tajlandii musi się spieszyć z podwyżką, ponieważ ryzyko globalne i wewnętrzne w przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie. W lutym odbędą się w Tajlandii wybory po ponad czterech latach rządów wojska.

stopy procentowe Tajlandii
Pora na pierwszą podwyżkę stóp od 2011 roku?

Indonezja na fali zacieśniania

Bank Indonezji postanowił sprostać ryzyku związanemu z wzrostem stóp procentowych w USA drastycznymi środkami. Od maja tego roku bank centralny podwyższył stopy sześciokrotnie. W listopadzie zaskoczył rynki swoją decyzją, gdy oczekiwano przestoju w zacieśnianiu.

Instytucja chce w ten sposób wesprzeć indonezyjską rupię. Udało się osiągnąć ten cel, w ciągu kwartału waluta umocniła się w stosunku do dolara o blisko 3%, dzięki czemu udało się odzyskać część tegorocznych strat. Wygląda na to, że ze stopami na poziomie 6% Bank Indonezji może sobie pozwolić jutro na odsapnięcie.

Inflacja w listopadzie była na poziomie 3,2%, w zasięgu celu banku centralnego ustalonego na przedział 2,5-4,5%. Największym ryzykiem dla Indonezji pozostaje wysoki deficyt rachunku bieżącego, który przekracza 3% PKB. Wzrost gospodarczy jest wysoki, w okolicach 5%, ale nadal poniżej celu na poziomie 7% postawionego przez prezydenta Joko Widodo cztery lata temu.

stopy procentowe indonezji
Bank Indonezji drastycznie podnosił stopy w tym roku


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here