Naga MarketsLek na COVID już blisko? Kilka spółek ma potencjał do zwyżki, gdy ten się pojawiSzczepionka na COVID-19 jest obecnie pierwszym medykamentem przychodzącym na myśl w związku z koronawirusem. Ale jeszcze na początku pandemii wcale tak nie było. Pogoń za skuteczną szczepionką przyćmiła inne obszary rozwoju leków pomagających pacjentom chorym na COVID. Obecnie, wiele spółek jest blisko stworzenia skutecznych preparatów. Przyglądamy się niektórym z nich.

  • Wśród spółek będących blisko zatwierdzenia leku na COVID-19 jest m.in. Pfizer, Merck czy Atea Pharmaceuticals
  • Dwie pierwsze firmy to olbrzymie koncerny, przy których Atea wygląda dość skromnie
  • Zatem, wpływ informacji o leku na notowania Atea Pharmaceuticals może być potencjalnie całkiem spory
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Nowa generacja leków na COVID pojawia się już na horyzoncie

Na ten moment jedynym zatwierdzonym przez amerykańską agencję FDA środkiem leczącym COVID-19 jest Veklury opracowany przez firmę Gilead Sciences, potocznie zwany remdesivir. To niemałe przedsięwzięcie, bowiem tylko z tego tytułu Gilead ma w tym roku zarobić ponad 3 mld dol. – nawet biorąc pod uwagę poddawaną w wątpliwość skuteczność. Co więcej, konieczne w przypadku remdesiviru podawanie dożylne jest dość niewygodne, a często nieprzyjemne dla pacjenta.Obecnie opracowywany jest szereg nowych leków określanych „nową generacją” środków przeciwko COVID-19. Wśród nich są np. tabletki, które według zapowiedzi producentów mają nie tylko leczyć, ale nawet chronić przed COVID-19. Optymistyczne deklaracje zakładają ich dostępność nawet jeszcze do końca tego roku.

Wśród najgłośniej brzmiących nazw są spółki: Merck, Pfizer czy Atea Pharmaceuticals. Wymieniony firmy spodziewają się końcowych faz testów doustnych leków na COVID-19 w kolejnych miesiącach.

Eksperci jednak uspokajają: lepiej nie robić sobie nadziei, że opracowywane środki będą w pełni skuteczne w zapobieganiu infekcji COVID-19. Jednak nawet jeśli ich skuteczność będzie ograniczona, to ich rola będzie nieoceniona w globalnej walce przeciwko koronawirusowi.

fpmarkets

Wystarczy wyobrazić sobie taki prosty scenariusz: łatwo dostępny lek na receptę, który można zażywać doustnie w domowym zaciszu. To brzmi jak finalne poradzenie sobie z wirusem, który według wypowiedzi ekspertów może pozostać z nami na wiele, wiele lat.

Amerykański rząd już teraz wyraził duże zainteresowanie rozwojem doustnych leków przeciwko COVID zatwierdzając wart 1,2 mld dol. kontrakt z Merck, który wejdzie w życie po pomyślnym przejściu autoryzacji przez FDA.

Zobacz również: Akcje Tesli z rekomendacją 1000 dol. od znanego analityka

invest

Atea: możliwa zwyżka po opracowaniu leku

Z perspektywy inwestora należy sobie zadać pytanie: gdzie w takim razie szukać inwestycyjnej okazji? Zdaje się, że największy wpływ na kurs akcji może mieć informacja zatwierdzenie środka opracowywanego przez Atea Pharmaceuticals. W porównaniu do Pfizera, to stosunkowo „niewielka” firma o wartości rynkowej zaledwie 2,17 mld dol. wobec 246,07 mld dol. w przypadku gigantycznego konkurenta.

Tabletka na COVID już blisko? Kilka spółek ma potencjał do zwyżki, gdy ta się pojawi
Notowania Atea Pharmaceuticals Inc. Źródło: tradingview.com

Środek rozwijany przez Atea nosi nazwę AT-527 i jest obecnie w trzeciej fazie testów na niehospitalizowanych pacjentach, których wyniki będą znane jeszcze w tym roku. Działanie jest oparte na uderzeniu w zdolność replikacji koronawirusa wykorzystując „podwójny mechanizm”, jak nazwali go przedstawiciele spółki, dzięki czemu może być skuteczny przeciwko wielu wariantom wirusa.

Nasz lek, z tego co nam wiadomo, jest jedynym, który posiada taki podwójny mechanizm. – stwierdził Jean-Pierre Sommdossi, CEO Atea.

Jednak pierwsze pozytywne wieści przypłyną zapewne ze strony Merck, który ma być najbliżej publikacji rezultatów badań fazy trzeciej. Niedaleko w tyle jest Pfizer.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here