Naga MarketsTablet graficzny - 2 wskazówki, jak wybrać idealny modelTablet graficzny to urządzenie, które przydaje się w pracy osób zajmujących się reklamą, grafiką czy obróbką zdjęć. Korzystają z niego również animatorzy, inżynierowie, artyści i ekonomiści. Jednak aby praca na nim była efektywna, trzeba dobrać urządzenie idealne do swoich potrzeb.

  1. Klasyczny czy interaktywny tablet graficzny?
  2. Parametry tabletów graficznych

Na tablecie graficznym można rysować, robić notatki, szkice czy plany. W porównaniu do tradycyjnych metod, praca na tym urządzeniu daje znacznie większe możliwości, które ogranicza jedynie wyobraźnia i kreatywność użytkownika.

Klasyczny czy interaktywny tablet graficzny?

Obecnie użytkownicy mogą wybierać spośród dwóch rodzajów tabletów graficznych – klasycznych i interaktywnych. Modele klasyczne nie posiadają własnego ekranu, dlatego konieczne jest ich podłączenie do zewnętrznego monitora za pomocą kabla lub łącza bezprzewodowego. Taki tablet zwykle wyposażony jest w co najmniej dwa przyciski, odzwierciedlające przyciski myszy komputerowej, oraz rysik. Natomiast modele interaktywne to tak naprawdę interaktywny ekran piórkowy, wyposażony w wyświetlacz LCD. Ten nowoczesny tablet graficzny jest niezależnym urządzeniem – posiada własny wyświetlacz, a przez to znacznie bardziej przypomina klasyczne tablety, używane do pracy lub rozrywki, niż typowy tablet graficzny.

Parametry tabletów graficznych

Tablety graficzne, które mają być podłączone do zewnętrznego urządzenia, powinny być dopasowane do niego pod względem powierzchni roboczej. Im większe będą dysproporcje, tym trzeba będzie się liczyć z gorszym odwzorowaniem szczegółów oraz zmniejszeniem komfortu pracy. Liczy się również rozmiar tabletu. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą na tym urządzeniu, powinny wybrać tablet A4. Duża powierzchnia robocza pozwala swobodnie ćwiczyć operowanie rysikiem. Rozmiar A5 to propozycja dla osób, które posiadają już doświadczenie z tabletami graficznymi. Na tych urządzeniach można wygodnie pracować i ćwiczyć rysowanie. Natomiast użytkownicy stawiający na wysoką dokładność i szczegółowość swoich projektów, będą usatysfakcjonowani tabletem w rozmiarze A6.

Duże znaczenie ma dokładność rysika i wysokość jego odczytu. Optymalna dokładność wynosi 0,25 mm, a akceptowalna maksymalnie 0,5 mm. Dokładność rysika rośnie odwrotnie proporcjonalnie do podanej wartości. Drugim parametrem jest wysokość odczytu, a więc odległość, na jaką trzeba zbliżyć rysik do pola roboczego, aby tablet mógł odczytać komendę. Zwykle wysokość ta wynosi około 9 mm.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here