Naga Markets

Każdy nawet mało zaawansowany trader wie, że są dwa ważne wydarzenia w kalendarzu ekonomicznym, które wymagają szczególnej uwagi gdyż mają ogromny wpływ na dolara amerykańskiego i indeksy giełdowe.

Pierwsze to decyzje FED czyli inaczej mówiąc Rezerwa Federalna – bank centralny USA. System Rezerwy Federalnej składa się z siedmioosobowej Rady Gubernatorów, której kadencja trwa 14 lat oraz 12 pomniejszych banków odpowiedzialnych za dany obszar USA. Formalnie trzecią składową FED jest Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w skład którego wchodzą członkowie Rady Gubernatorów oraz 5 prezesów z 12 banków, z których jeden to prezes banku nowojorskiego a pozostałych czterech wybiera się rotacyjnie. Za część Systemu Rezerwy Federalnej uważa się także banki członkowskie, będące akcjonariuszami 12 głównych banków FED. Na swoich posiedzeniach, które odbywają się co 6 tygodni Rezerwa Federalna decyduje o polityce monetarnej, między innymi ustala stopy procentowe, czyli krótko mówiąc koszt pieniądza.Dobre payrollsy to wyższe stopy procentowe?

Drugim niemniej ważnym wydarzeniem ekonomicznym są NFP. Non-farming payrolls (NFP) określają poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach usługowych, produkcyjnych i budowlanych z pominięciem liczby pracowników w rolnictwie, osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych oraz organizacjach rządowych i non-profit. Dane dotyczą ponad 3/4 wszystkich zatrudnionych w USA, mających bezpośredni wpływ na zmiany PKB. Wyniki publikowane są w każdy pierwszy piątek miesiąca przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik obrazuje nie tylko kondycję gospodarki, ale też pozwala przewidzieć zmiany na światowych rynkach i są wskaźnikiem na który bacznie spogląda FED przy podejmowaniu decyzji polmon.

Poziom inflacji w USA – środa, 10 sierpnia godz. 14:30

Ale są też jeszcze inne ważne wskaźniki, które nabrały szczególnie ostatnio dużego znaczenia, mianowicie CPI – bazowy poziom inflacji. FED będący na straży właściwej polityki monetarnej za główny cel stawia sobie obniżenie inflacji do “zdrowego” poziomu 2-2,5% z jak najmniejszą szkodą dla rynku pracy. Lipcowe payrollsy okazały się być bardzo dobre – 528 tys. i przekroczyły oczekiwania o 130 tys. W tą środę 10 sierpnia o  godz. 14:30 poznamy poziom inflacji mies/mies i rok/rok.

Kalendarz ekonomiczny środa 10 sierpnia

Oczekiwany jest spadek z 9.1% do 8.7% r/r. Jeżeli przy wspomnianych dobrych wynikach payrolls inflacja okaże się większa niż spodziewana – może to zostać przyjęte przez rynek jako sygnał dla FED do zacieśniania polmon i bardziej agresywnego podnoszenia stóp procentowych, a co za tym idzie kolejnej fali umocnienia dolara względem innych walut i spadku indeksów giełdowych w USA.

Techniczna analiza indeksu SP500

Odrzucając fundamenty spójrzmy na techniczny obraz indeksu SP500. Na wykresie H4 trwa korekta wzrostowa, linia przerywana jest lokalną linia trendu. Indeks dotarł do silnej strefy podaży.

sp500 august
SP500 H4 – objecie bessy na strefie podaży może sugerować spadki ale środowe (10.08) dane o inflacji mogą spowodować nagłą zmianę nastrojów

Ostatnia świeca H4 utworzyła objęcie bessy ( spadkowy outside bar). Na oscylatorze MACD trwa dywergencja spadkowa. Jeżeli indeks wybije dołem z formacji i pokona linie trendu to może być silny sygnał spadkowy, wartość indeksu może spaść w rejony pierwszej strefy popytu 4090, a jeśli i ta nie zatrzyma spadków następna znajduje się na 3900. Być może po środowym raporcie CPI sytuacja się wyjaśni jaki będzie najbliższy ruch, bo zawsze istnieje możliwość gdyby inflacja okazała się niższą, wybicie górą i podążanie w kierunku najbliższej strefy podaży 4266.

Indeks SP500 i kilka par walutowych przeanalizuję jutro na żywo ( wtorek, 09.08.2022) o godz. 17:30. Będzie okazja zapoznać się z moją strategią PA+MACD. Zapraszam na transmisję live na kanale Global Markets na youtube

XTB

Zapraszam też do zapoznania się z moim poprzednim artykułem, gdzie zwracam uwagę na niedoceniany a jakże ważny wskaźnik w tradingu jakim jest drawdown.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here