Naga MarketsSzykuje się hossa na rynku srebra? Grupa Wall Street Silver planuje pokonać rynekKerry Kraker z Seattle, przez całe życie pracował w kuchni. Od marca wydaje około 100 dolarów tygodniowo – połowę swojej wolnej gotówki – na srebrne monety. Jest on częścią rosnącego w mediach społecznościowych ruchu. Twierdzi, że kupuje srebrne sztabki i monety w celu ochrony przed nadchodzącą erą inflacji. Czy wspomniane monety faktycznie mają szansę pokonać rynek i coraz szybciej rosnące ceny?

Srebrne monety sposobem na szybki zysk? Forum Wall Street Silver twierdzi, że tak!

Dzięki społeczności podobnie myślących osób gromadzących się na platformie Reddit Inc, Kraker mówi, że czuje się pewniejszy siebie.Inwestorzy są bardzo zachęcający i mocno przekonani o zmianach, jakie mogą spowodować – powiedział Reutersowi Kraker, który stracił dom w czasie kryzysu finansowego.

Zainspirowany przez forum WallStreetBets ma nadzieję na zagonienie rynku do narożnika i pokonanie – jego zdaniem – niesprawiedliwego systemu bankowego. Z kolei rynkowi specjaliści twierdzą, że jest to mało prawdopodobne – srebra jest pod dostatkiem, a bankierzy centralni w Stanach Zjednoczonych i Europie oczekują, że inflacja pozostanie na niskim jednocyfrowym poziomie. Problem polega na tym, że bankierzy nie są w stanie dotrzeć do tej grupy.

Jest w niej trochę gniewu, coś w stylu „rozwalmy ten system”. Wynika to z faktu, że bankierzy zamknęli drzwi frontowe przed wszystkimi, którzy nie należą do ich grupy. A skoro drzwi frontowe są zamknięte, to na pewno muszą gdzieś być tylne – powiedział Kraker.

Rdzeniem „ruchu oporu” jest społeczność serwisu Reddit o nazwie Wall Street Silver, utworzona w styczniu bieżącego roku w czasie, gdy WallStreetBets udało się pokonać elity finansowe poprzez skoordynowane kupowanie akcji spółek.

Reuters rozmawiał z ponad 20 członkami, którzy nazywają siebie “silverbacks” bądź “apes”, mają stronę główną z wizerunkiem armii małp naczelnych w scenie marszu z filmu “Planeta małp”, mówiących rzeczy takie jak “Ape like shiny”. Wspólnie organizują “rajdy” – dni, w których wszyscy kupują razem.

Założyciel grupy, Ivan Bayoukhi, to 24-letni były sprzedawca samochodów, mieszkający z rodzicami w Albercie, w Kanadzie. “TERAZ JEST CZAS, ABY SIĘ OBUDZIĆ I WZIĄĆ SPRAWY Z POWROTEM W SWOJE RĘCE” – głosi jeden z jego charakterystycznych postów.

Srebro kosztuje obecnie około 26 dolarów za uncję. Wiele osób uważa, że cena będzie rosła, ponieważ inflacja obniża wartość walut, a tym samym popyt na srebro wzrasta, a zapasy się wyczerpują. Niektórzy twierdzą, że skupując sztabki i monety, mogą podnieść ceny o 100%, a nawet o 1000%, do punktu, w którym będą w stanie podjąć walkę z tak zwanymi bankami surowców, czyli dużymi instytucjami finansowymi, które prowadzą handel metalami szlachetnymi.

Już w marcu opublikowano post przedstawiający srebrne monety ułożone tak, by przekazać wiadomość szefowi JPMorgan Chase & Co, amerykańskiego banku inwestycyjnego, który dominuje w handlu kruszcami: “Pocałuj mnie w dupę JAMIE DIMON”. JPMorgan odmówił komentarza.

W ciągu roku lub dwóch będziemy mieli miliony ludzi w naszym ruchu. Wtedy to może być koniec dla banków surowców – powiedział Bayoukhi agencji Reuters.

Zagonienie rynku do narożnika

Ceny srebra i złota, które tradycyjnie postrzegane są jako bezpieczne magazyny bogactwa, znacznie wzrosły od 2019 roku: złoto podrożało od tego czasu o około 40%, a srebro o około 70%. Posiadacze srebra dołączają tym samym do milionów na całym świecie, którzy wierzą, że waluty są podatne na zagrożenia. Jednym z nich był strach, który wzrósł, gdy rządy pożyczały i drukowały pieniądze w czasie pandemii.

Przeraża mnie fakt, że ta bomba spowodowana masowym drukiem pieniądza kiedyś wybuchnie. Z kolei srebro i złoto mają nieodłączną wartość fizyczną, którą można nawet poczuć, gdy trzyma się je w dłoni – powiedział Tim Hack, 23-letni posiadacz srebrnych monet z Niemiec.

Atmosferę „wściekłości” zaczęły wprowadzać styczniowe plakaty na Reddicie, kiedy na forum WallStreetBets pojawiły się posty mówiące, że jeśli wystarczająco dużo ludzi kupi metal, mogą wypchnąć ceny na księżyc.

“Zagońmy rynek do narożnika”, głosił jeden z nich.

Dodatkowym bodźcem był argument często powtarzany na Reddicie, że wielkie banki obracają ogromnymi ilościami papierowych kontraktów na srebro, którego nie posiadają, utrzymując tym samym ceny na niższym poziomie niż powinny. W pewnym sensie jest to prawda. Na samym nowojorskim rynku terminowym aktywne są kontrakty na około 800 milionów uncji srebra – ponad dwa razy więcej, niż według giełdy znajduje się w jej zarejestrowanych skarbcach, z których nie wszystkie są dostępne. Bankowcy twierdzą, że duża część srebra kupowanego i sprzedawanego przez banki w Londynie – innym dużym centrum handlowym – jest pożyczana.

Po wpisach na WallStreetBets, około 3 miliardów dolarów napłynęło do funduszu prowadzonego przez zarządzających aktywami Blackrock, który przechowuje srebro dla inwestorów. Blackrock potwierdził, że w ciągu trzech dni dodał ponad 100 milionów uncji srebra do swoich zapasów. Cena hurtowa surowca skoczyła wtedy o prawie 20%. Znaczna część srebra przechowywanego dla Blackrock znajduje się w Londynie. London Bullion Market Association, organizacja branżowa, powiedziała później, że były “obawy, że w Londynie zabraknie srebra”.

“Rodzina na zawsze”

W wypowiedziach użytkowników Reddita jest też trochę prawdy, ponieważ duzi gracze mogą wpływać na rynek srebra. Jedną z taktyk traderów jest spoofing – wysyłanie fałszywych zleceń kupna lub sprzedaży w celu zmiany cen przed zakończeniem prawdziwego handlu.

W 2020 roku JPMorgan zapłacił 920 milionów dolarów na rzecz władz USA, aby ugodowo zakończyć zarzuty, że jego pracownicy wysłali “setki tysięcy” fałszywych zleceń na rynki metali szlachetnych i papierów skarbowych. Bank powiedział wtedy, że odpowiedzialne za to osoby odeszły, a on sam poprawił swoje systemy zgodności. Odmówił dalszych komentarzy dla tej historii.

Ale wpływ spoofingu trwa tylko sekundy lub minuty, powiedział Ross Norman, były trader metali szlachetnych z siedzibą w Londynie.

Styczniowe naciski trwały trzy dni. Następnie WallStreetBets skupił się na rynkach akcji, a srebro uspokoiło się. Od początku lutego cena srebra spadła o dolara. Niezrażony, Wall Street Silver wydaje ogrom porad, analiz, memów, zdjęć i zachęt. Jest to dopiero 3 783. największa społeczność Reddita, ale często znajduje się w pierwszej dwudziestce pod względem ilości postów dziennie.

Co więcej, kiedy nowy członek pisze posty, Bayoukhi często mu odpowiada: “Jesteś teraz na zawsze częścią rodziny”.

Czy nabywcy srebrnych monet mogą zagrozić rynkowi?

Nabywcy srebrnych monet siedzą jednak na końcu grubego srebrnego rurociągu. Analitycy wyjaśniają, że tylko jedna czwarta z około 1 miliarda uncji, które są produkowane każdego roku, jest wykorzystywana do produkcji sztabek i monet, które większość z nich kupuje. Pozostała część jest używana do produkcji biżuterii i w zastosowaniach przemysłowych.

Michael Mesaric, który prowadzi największą na świecie rafinerię złota i srebra – Valcambi SA w Szwajcarii – mówi, że 1000-uncjowe sztabki srebra używane na rynku hurtowym są obfite.

Dla drobnych inwestorów myślenie, że mogą zdobyć rynek jest “całkowicie błędne”. Oczywiście mogą wywołać oni ścisk na produktach. Ale srebro w całości? Będą potrzebowali cholernie dużo czasu – powiedział Mesaric.

Dodatkowo, zdaniem konsultantów Metals Focus, inwestorzy będą gromadzić dużo srebra w tym roku, ale mniej niż w 2020 roku. Popyt na Zachodzie jest silny, ale w Indiach, czyli jednym z największych krajów konsumujących srebro, pandemia skutecznie zmniejsza zdolność ludzi do jego zakupu – twierdzą.

Srebrne monety i sztabki z pewnością mogą utrzymać swoją wartość. Wyższa inflacja powinna podnieść ceny, podobnie jak rosnący popyt ze strony producentów takich dóbr jak elektronika i panele słoneczne – powiedziała Rhona O’Connell, analityk w firmie handlowej StoneX.

Zarówno ona, jak i inni członkowie firm, które handlują metalem, uważają jednak, że prognozy o 1000 dolarów za uncję są nie z tego świata. Spośród 39 analityków ankietowanych przez Reutersa w kwietniu, tylko siedmiu uważało, że ceny srebra w 2022 roku będą wynosiły średnio 30 dolarów lub więcej. Najwyższa średnia, jaką prognozowali, wynosiła 44 dolary.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed lublin akcje | santander kurs | oncoarendi akcje | polscy brokerzy forex | ceny ropy wti | akcje enea | kurs akcji pkn orlen |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here