Naga MarketsChris Dodd i Barney Frank. Autorzy reformy finansowej w USA

Amerykańska Izba Reprezentantów w lipcu zeszłego roku zdecydowaną większością głosów przyjęła ustawodawstwo mające na celu uchylić oraz zastąpić cześć zapisów w rankach reformy znanej powszechnie jako Dodd-Frank. Republikanie wykonują w ten sposób krok w kierunku realizacji obietnic sprzed wyborów prezydenckich.


Początek końca ustawy będącej odpowiedzią na kryzys z 2008 roku?

Ustawa powszechnie znana jako Dodd-Frank (od nazwisk jej pomysłodawców) weszła w życie w 2010 roku w trakcie kadencji Baracka Obamy i miała przeciwdziałać mechanizmom, które doprowadziły do wielkiego kryzysu gospodarczego z zeszłej dekady.

Liczący sobie setki stron dokument narzucił silne ograniczenia między innymi na detalicznych brokerów Forex. W efekcie mocno podniesionych wymogów kapitałowych z 40 brokerów FX/CFD operujących na rynku Stanów Zjednoczonych, obecnie pozostało ich zaledwie… 30.

„Taki obrót spraw został wywołany bardzo rygorystycznymi wymogami kapitałowymi oraz wysokimi kosztami raportowania – chcąc działać na terenie Stanów Zjednoczonych dom maklerski musi utrzymywać minimalny kapitał na poziomie co najmniej $20 milionów dolarów oraz 5% od wysokości zobowiązań wobec klientów, jeżeli te przekraczają $10 milionów. Dla porównania na Cyprze wymogi stawiane przez CySEC wahają się w przedziale od zaledwie 40 tysięcy euro do jednego miliona” – informował Comparic.pl na początku marca 2017. Właśnie wtedy pojawiły się silniejsze głosy, że Donald Trump chce wycofania ustawy Dodd-Frank, a brokerzy rozpoczęli spekulacje odnośnie możliwości powrotu na rynek USA.

Przegłosowana 8 czerwca 2017 ustawa zatytułowana Financial Choice Act ogranicza lub całkowicie eliminuje sporą część dotychczasowych zapisów. Jeb Hensarling będący odpowiedzialnym za przygotowanie dokumentu twierdzi, że Dodd-Frank narzucał na Amerykanów oraz ich gospodarkę bardzo duże obciążenia i ograniczenia. Uproszczone przepisy mają ułatwić działalność firm z sektora finansowego oraz pozytywnie wpłynąć na zwiększenie dynamiki PKB.

Koniec „Reguły Volckera” jeszcze nie teraz. Banki nadal muszą czekać?

Chociaż Financial Choice Act ma upraszczać przepisy, to nadal jest opasłym tworem legislacyjnym liczącym prawie 600 stron. Jednym z jego najważniejszych zapisów jest zniesienie tak zwanej „Reguły Volckera”, która uniemożliwiała wspieranym przez państwo bankom komercyjnym podejmowania ryzykownych decyzji inwestycyjnych.

Amerykańska komisja CFTC poinformowała jednak czwartego września, że razem z czterema innymi agencjami federalnymi przedłużyła do 17 października 2018 roku okres publicznej dyskusji dotyczącej uproszczenia oraz zmian zasad związanych z „regułą Volckera”. W efekcie zainteresowane strony mają łącznie 4,5 miesiąca na przesłanie swoich komentarzy oraz opinii w tej sprawie.

Ustawa ma również mocno ograniczyć mandat Consumer Financial Protection Bureau odpowiedzialnego za regulację dużych banków oraz pożyczkodawców. CFPB powstał w związku z zapisami Dodd-Frank i miał funkcjonować jako niezależna komisja nadzoru z jednym dyrektorem. Zdaniem Hensarlinga taka struktura jest jednak niedemokratyczna.

Sam Christopher Dodd odpowiedzialny za stworzenie aktu z 2010 roku twierdzi, że przygotowanie w pełni sprawnej ustawy o tak szerokim zakresie nie jest możliwe od razu. Dlatego zgadza się z częścią zmian, którą wprowadzają Republikanie. Z drugiej strony uważa jednak, że poluzowanie wolności dużych instytucji jest zbyt silne.

Ustawa cały czas może zostać odrzucona w Senacie. Czy jej ostateczne przegłosowanie przyniesie ze sobą powtórkę z 2008 roku?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here