Naga Markets

Szykują się wysokie dywidendy od spółek bankowych. KNF zezwoli na nawet 100% wypłaty zyskuNiemal bez echa na notowaniach spółek z sektora bankowego przeszła czwartkowa decyzja KNF o tym, że banki komercyjne mogą wypłacić nawet do 100% zysku osiągniętego w 2021 roku w formie dywidendy w 2022 roku. Oczywiście, jest to ogólnikowy komunikat, a w przypadku konkretnych spółek do spełnienia będą odpowiednie warunki. Generalnie jednak wpływ wysokich dywidend oraz podwyższanie stóp procentowych może nadal korzystnie oddziaływać na notowania spółek bankowych z GPW.

Dywidendy i rosnące stopy procentowe sprzyjają sektorowi 

“Bezpośrednim celem polityki dywidendowej KNF jest zapewnienie stabilności polskiego sektora finansowego poprzez dostosowywanie bazy kapitałowej podmiotów nadzorowanych do poziomu ponoszonego przez nie ryzyka oraz ochrona odbiorców usług finansowych tych podmiotów” – podał w czwartek KNF.Wśród wymienionych warunków, tradycyjnie znalazły się: realizacja programu naprawczego, dobra ocena w ramach Badania i Oceny Nadzorczej czy też odpowiedni poziom kapitału.

Na minus będzie działać za to posiadanie dużego portfela walutowych kredytów hipotecznych, przede wszystkim w szwajcarskiej walucie, co jest dość zrozumiałe.

Wydaje się więc, że po dużej korekcie, WIG Banki może wrócić do wzrostów. Dużo wyższe stopy procentowe przyczynią się do wyraźnej poprawy wyników w kolejnych kilkunastu miesiącach, a odbijająca akcje kredytowa nie powinna się zatrzymać.

Szansa na podwójne dno na indeksie WIG BankiChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here