Naga Marketsflaga szwecjiPodczas dzisiejszej sesji, Szwedzki Bank Narodowy (Riskbank) podtrzymuje zdanie na temat prowadzenia dalszej polityki monetarnej. Utrzymana jest zatem główna stopa procentowa na poziomie -0,25 procent, co nie zaskoczyło głównych obserwatorów rynkowych. Jedynie co wprawia rynek w niepewność to jastrzębie nastawienie kontynuowane z poprzedniego przemówienia banku, które nadal nie osłabło i zdawać by się mogło – że nabiera na sile. Korona szwedzka wobec reszty walut reaguje sporym ruchem. 


Dzisiejsza decyzja w sprawie dalszego prowadzenia polityki monetarnej Szwecji nie powinna była zaskoczyć rynki. Zaskoczenie jednak się pojawiło i to nie z powodu głównego oczekiwania – jakim był odczyt obecnej głównej stopy procentowej (która została podtrzymana na niezmiennym poziomie) a ton wypowiedzi banku.

Zobacz również: Mario Draghi i jego ostatnie podrygi na fotelu prezesa EBC

Oczekiwano, że bank po ustabilizowaniu stopy procentowej nie wzmocni wypowiedzi, stając raczej z boku i obserwując dalsze poczynania gospodarki. Tak jednak się nie stało – bank zdaje się nawet przybrał ton wypowiedzi na sile. Na spotkaniu przedstawicieli padło, iż podczas kolejnego spotkania, które będzie miało miejsce w grudniu – dojdzie do podwyższenia stopy repo do 0 proc. Zaskoczeniem inwestorów był fakt, iż do takiej podwyżki początkowo miało dojść dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

wykres Kurs dolara wobec korony USDSEK M15 24.10.2019
Kurs dolara wobec korony USDSEK M15 24.10.2019

Z tego również powodu para USDSEK reaguje mocnym spadkiem – na korzyść umacniającej się korony szwedzkiej względem tracącego do niej dolara amerykańskiego. Reakcja była relatywnie silna biorąc pod uwagę ruchy pary, co spowodowane było właśnie tonem wypowiedzi szwedzkiego banku. Bank ma w zamiarze ściśle przyglądać się dalszemu rozwojowi aktywności gospodarczej kraju i odpowiednie reagować, jeśli zajdzie dalsza potrzeba. Ruch na USDSEK wykonany był na blisko 90 pipsów.

Może Cię zainteresować: Mario Draghi przypomina przywódcom Unii Europejskiej, że muszą działaćConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here