Naga MarketsW czwartek euro wzrosło do niemal trzymiesięcznego maksimum, a dolar pozostaje na minimach wobec gorszych danych ekonomicznych z USA i optymizmu, co do znoszenia lockdownów. Inwestorzy poszukują bardziej ryzykownych aktywów powiązanych z globalnymi towarami i rynkami wschodzącymi. Funt brytyjski jest blisko trzymiesięcznego maksimum w stosunku do dolara, ponieważ rynki czekają na szczegóły rozmów handlowych między Wielką Brytanią, a Unią Europejską w tym tygodniu.

  • W czwartek rynki finansowe w USA są zamknięte w wyniku Święta Dziękczynienia
  • Szwedzki bank centralny ogłosił, że rozszerzy swój program zakupu aktywów
  • Przywrócenie do normy gospodarki światowej i popyt na surowce z Chin powinno przynieść korzyści walutom surowcowym
  • Apetyt na ryzyko to szansa dla walut rynków wschodzących o dobrych fundamentach

Luźna polityka Fed ciężarem dla dolara amerykańskiego

Presja na amerykańską walutę wzrosła po tym, jak w środę protokół Rezerwy Federalnej zasygnalizował, że bank centralny prawdopodobnie wzmocni swój program luzowania ilościowego na kolejnym grudniowym posiedzeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Względna siła walut, finviz.com

Chociaż kilku decydentów Fed wahało się przed wprowadzeniem krótkoterminowych zmian w wytycznych ze względu na niepewne prognozy, wielu uczestników oceniało, że Komitet może chcieć zmienić swoje wytyczne dotyczące zakupów aktywów w najbliższym czasie.

Lee Hardman, analityk walutowy w MUFG, oszacował, że nowe wytyczne mogą zobowiązywać Fed do dalszego kupowania papierów wartościowych o wartości co najmniej 120 miliardów dolarów miesięcznie, dopóki bank centralny nie uzna, że ​​poczynił znaczne postępy w realizacji swoich celów.

Jednak rozmiar programu QE niekoniecznie musi zostać zwiększony. Mimo to wydarzenia potwierdzają nasz pogląd, że luźna polityka Fed pozostanie w przyszłym roku ciężarem dla dolara amerykańskiego. W najbliższym czasie obawiamy się jednak, że rynek jest już bardzo niedźwiedzi w stosunku do dolara, co spowalnia tempo spadkowe i stwarza ryzyko silnych odreagowań – napisał w raporcie Hardman.

Handel jest nieco stłumiony w czwartek, ponieważ rynki finansowe w USA są zamknięte w wyniku Święta Dziękczynienia.

Tymczasem szwedzka korona spadła w czwartek, zarówno wobec euro, jak i dolara, po tym, jak Riksbank rozszerzył swój program luzowania ilościowego. Szwedzki bank centralny ogłosił w czwartek, że rozszerzy swój program zakupu aktywów, aby wesprzeć gospodarkę i zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę referencyjną na poziomie 0%.

Przywrócenie gospodarki światowej i popyt na surowce z Chin powinno przynieść korzyści walutom surowcowym. Perspektywy są dobre, a inne waluty rynków wschodzących o dobrych fundamentach powinny na tym skorzystać – napisał Masafumi Yamamoto, główny strateg walutowy w Mizuho Securities w Tokio.

Plus500

Kurs złotego zyskuje czwarty tydzień z rzędu do dolara

Notowania pary walutowej USD/PLN spadają od czterech tygodni 3,97 do 3,74 w tym tygodniu. Tym samym kurs ponownie znalazł się w okolicach ważnej strefy wsparcia 3,70-3,7250, a jej przebicie otworzyłoby drogę do dwuletniego minimum 3,6550 z celem na okrągły poziom wsparcia 3,60. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej 3,8370 pomógłby wyhamować ostatnią presję sprzedających.

Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here