Naga Marketsflaga szwecjiMimo, że najstarsza z kryptowalut ma już ponad 10 lat, to do mainstreamu przedarły się one dopiero w roku 2017, kiedy wskutek dynamicznej aprecjacji cen Bitcoina (i nie tylko) o walutach wirtualnych mówiono nawet w telewizjach śniadaniowych. Od tego czasu powstało wiele projektów kryptograficznych a rządy i duże instytucje zastanawiają się jak można wykorzystać potencjał cyfrowej ekonomii w praktyce. Wielokrotnie mówiono jednak, że rządy nigdy nie zaakceptują BTC i prędzej stworzą własne waluty wirtualne. Okazuje się jednak, że i w tym przypadku znalazł się pewien wyjątek od reguły. 


– Zlikwidowaliśmy szwedzką koronę i zastąpiliśmy ją Bitcoinem – przeczytać można było na twitterowym profilu rządzącej partii politycznej w Szwecji.

Źródło: bitcoinist.com

Bunt przeciwko socjalizmowi

W praktyce okazało się jednak, że powyższy tweet jak również 30-minutowa zmiana oficjalnej waluty z Korony Szwedzkiej na Bitcoina to wynik działania pięciu hakerów, którzy w ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec socjalizmu. W wywiadzie udzielonym lokalnym mediom, jeden z pięciu hakerów zaangażowanych w całą akcję przyznał, że to zrobił, ponieważ uważał socjalizm za “zły”. “Myślę, że jeśli nie możesz zarobić własnych pieniędzy, to jesteś po prostu leniwy” – dodał.

Hakerzy odpowiedzialni za atak przyznają, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy możliwości cyber-przestępców wyprzedzają możliwości administratorów i działów technicznych poszczególnych serwisów. Za pomocą zmienionych numerów telefonów, adresów e-mail oraz fałszywych dokumentów byli oni bowiem w stanie przejąć twitterowe konto należące do szwedzkiego rządu.

Porwanie trwało tylko około 30 minut zanim Twitter zrozumiał, że coś jest nie tak. Niemniej jednak hakerzy zdołali przekonać firmę, że są prawowitymi właścicielami konta – w tym przypadku jest to rząd szwedzki.

Cyfrowa korona szwedzka to tylko kwestia czasu

Warto także przypomnieć, że Szwecja jest nastawiona na zastąpienie malejącej podaży gotówki cyfrową wersją korony. Byłaby to jednak w pełni scentralizowana, cyfrowa waluta. Celem jej stworzenia jest zmniejszenie zależności kraju od prywatnego sektora finansowego. Bez rządowej waluty cyfrowej płatności w Szwecji odbywałyby się bowiem niemal całkowicie za pośrednictwem procesorów zewnętrznych.

– Gdyby gotówka przestała działać, wszyscy ludzie mogliby polegać na sektorze prywatnym w zakresie dostępu do pieniędzy i metod płatności. Byłaby to zmiana historyczna bez precedensu – powiedział zastępca prezesa banku centralnego na Światowym Forum Ekonomicznym już w listopadzie ub.r.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPMI w strefie euro poniżej oczekiwań. Kurs EUR/USD pikuje w dół
Następny artykułNastępna hossa Bitcoina będzie znacznie większa?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here