Szwedzki bank centralny (Riksbank) przedłużył trwający program pilotażowy mający na celu stworzenie cyfrowej wersji korony szwedzkiej do 2022 r. W połączeniu z firmą Accenture, program pilotażowy “e-korona” ma na celu rozwiązać problem „marginalizacji gotówki” w codziennych płatnościach.
- Riksbank wydłuża okres testowy, nie podaje jednak konkretów dotyczących możliwości wdrożenia e-korony jako rzeczywistego rozwiązania
- Wcześniej bank informował, że cyfrowa waluta banku centralnego (skrót z angielskiego: CBDC) nie będzie kopią gotówki
Riksbank nadal bada możliwość zastosowania CBDC
– Riksbank dostrzega potencjalne problemy związane z marginalizacją gotówki i dlatego zainicjował projekt pilotażowy mający na celu opracowanie propozycji rozwiązania technicznego dla cyfrowej waluty banku centralnego, e-korony, która może działać jako uzupełnienie dla tradycyjnej gotówki – napisano w oświadczeniu z ubiegłego tygodnia.
Te artykuły również Cię zainteresują
W ostatnim komunikacie czytamy, że nie podjęto nadal decyzji o emisji e-korony. Jednak krótki whitepaper z 2020 roku szczegółowo opisuje wykorzystanie sieci blockchain R3 Corda – prywatnej rozproszonej księgi głównej stworzonej dla biznesu i przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do publicznych blockchainów, takich jak Bitcoin i Ethereum, projekty zbudowane na Corda będą dostępne tylko poprzez zaproszenie.
Cyfrowe waluty banku centralnego, czyli CBDC, to waluty cyfrowe emitowane i nadzorowane wyłącznie przez bank centralny danego kraju. W przeciwieństwie do monet open-source, CBDC nie są alternatywą dla obecnego systemu fiat. Są one raczej opracowywane jako ewentualne zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się walut wirtualnych, działając jako cyfrowa wersja istniejących walut krajowych.
Program pilotażowy będzie kontynuowany w ciągu najbliższego roku, a jego zakończenie planowane jest na luty 2022 roku. Ostatnie ogłoszenie stwierdza, że testowanie funkcjonalności offline i włączanie zewnętrznych uczestników będzie priorytetem w nadchodzących miesiącach:
– Głównym celem pilotażu jest zwiększenie wiedzy Riksbanku na temat cyfrowej korony emitowanej przez bank centralny. Projekt jest obecnie przedłużony do końca lutego 2022 roku. Celem na nadchodzący rok jest dalszy rozwój rozwiązania technicznego, z naciskiem na wydajność, skalowalność, testowanie funkcji off-line i wprowadzanie uczestników zewnętrznych do środowiska testowego – podsumowuje oświadczenie.
Autor poleca również:
- Bitcoin podobnie jak złoto i dolar opiera się na wierze. Cena BTC wzrośnie do 500 tys. USD
- Bitcoin: Kryptowaluty mogą nigdy nie sprawdzić się jako prawdziwe waluty, uważa UBS
- Kryptowaluty to przyszłość, dolar i złotówka mocno stracą na wartości – uważa Robert Gryn