Naga MarketsMoneta Bitcoin (BTC)Jak wynika z ostatniego oświadczenia, Bank centralny Szwecji (Riksbank) zaczyna testować pierwszą w Europie cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Szwedzki bank centralny twierdzi, że celem testu jest wykazanie, że obywatele kraju mogą korzystać z e-Krony, która ma być tak samo łatwa w obsłudze jak wysłanie wiadomości e-mail. Czy waluta cyfrowa zastąpi kiedyś koronę szwedzką?


Szwecja prowadzi w wyścigu CBDC

Riksbank – szwedzki bank centralny, poinformował we wczorajszym oświadczeniu, że rozpoczął testować pierwszą w Europie cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Oświadczenie to jest następstwem zeszłomiesięcznej zapowiedzi dołączenia Riksbanku do grona członków Światowego Forum Ekonomicznego Blockchain na tegorocznym szczycie WEF w Davos.

Zobacz także: Kurs dolara USD wciąż silny, cena złota mocno w górę

Szwedzkie testy z e-Kroną mają być pilotażowym testem dla innych rozwiniętych gospodarek na Zachodzie. E-Krona jest opracowywana przez firmę konsultingową Accenture. Będzie one prowadzić wstępne badania w specjalnej sieci testowej. Warto dodać, że obywatele Szwecji już teraz dokonują 80% swoich płatności w środkach innych niż gotówka. Z PKB Szwecji tylko 1% istnieje w formie fizycznych banknotów pieniężnych, więc CBDC powinno być łatwe do przyjęcia dla Szwedów.

Od kilku lat Szwecja jest liderem w dążeniu do społeczeństwa bezgotówkowego. Ponad połowa szwedzkich banków nie przechowuje nawet fizycznej gotówki w swoich skarbcach. Większość płatności odbywa się za pomocą kart kredytowych/debetowych lub aplikacji do płatności mobilnych, przy czym gotówka stanowi jedynie 20% transakcji handlowych.Celem Riksbanku jest analiza, czy Szwecja, najmniej zależny od gotówki kraj na świecie, może skutecznie wdrożyć CBDC.

Zobacz również: Koronawirus “poważnie niepokoi” gubernatora Banku Japonii Haruhiko Kurodę

Inne banki depczą Riksbankowi po piętach

Wyścig trwa w najlepsze, tuż po wczorajszym komunikacie Riksbanku o testach e-Krony, pojawiła się informacja innego banku centralnego Brazylii. Bank centralny Brazylii ogłosił, że pracuje nad systemem e-cash o nazwie PIX, który, jak przyznają urzędnicy, ma konkurować z kryptowalutami, dzięki niemu płatności mają odbywać się natychmiastowo.  PIX będzie mógł być używany do zakupów przez internet, telefon komórkowy i będzie zintegrowany z bankomatami.

Japonia jest kolejnym krajem, który przyłączył się do blokowego panelu analitycznego WEF i również myśli o wprowadzeniu CBDC. Jak donosi portal Bitcoinist, japoński bank centralny może już wkrótce rozpocząć prace nad cyfrowym jenem.

Czy wkraczamy w erę CBDC na dobre? Wydaje się, że tak, zwłaszcza po niedawnym komunikacie wydanym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), z którego wynika, że aż 70 proc. banków pracuje obecnie nad stworzeniem CBDC. Czy e-waluty banku centralnego mogą konkurować z istniejącym systemem fiat (gotówkowym)? Odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać, niemniej sytuacja wygląda bardzo dynamicznie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here