Naga Marketsfrank1Wszyscy czekają na czwartek, wtedy odbędzie się spotkanie Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych oraz dalszej polityki monetarnej dla wspólnej waluty. Coraz więcej się mówi o możliwości zwiększenia skupu aktywów. jak an ten krok odpowiedzą Szwajcarzy?


Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują na fakt, że presja deflacyjna w Europie jest nadal silna, a obecne kroki mające na celu osiągnięcie inflacji w wysokości 2% są zbyt mało drastyczne. Zdaniem 80% ekonomistów Europejski Bank Centralny może zdecydować się na zwiększenie QE. W takiej sytuacji frank szwajcarski ulegnie znacznej aprecjacji wobec euro – waluty dominującej w regionie.

Rośnie zagrożenie, że Europejski Bank Centralny może przedłużyć program skupu aktywów aby poradzić sobie z niską inflacją i słabym wzrostem. Wierzymy, że SNB będzie nadal interweniował w takiej sytuacji. – powiedział Maxime Botteron – ekonomista Credit Suisse.

Dotychczas Szwajcarski Bank Narodowy zgromadził ponad 540 mld CHF w walutach zagranicznych, krok ten miał służyć nadmiernemu umocnieniu franka. Zdaniem Banku waluta szwajcarska jest nadal przewartościowana, a w przypadku dalszego luzowania polityki monetarnej wobec euro, będzie jeszcze silniejszy. Zdaniem Jordana – prezesa SNB – możliwe, że będzie trzeba dokonać kolejnego cięcia stopy depozytowej.

Możesz grać na parach walutowych związanych z euro i frankiem szwajcarskim dzięki założeniu konta u brokera XM.

Obecnie frank w stosunku do euro kosztuje około 1,09. Jeśli umocni się w okolice 1,05 lub nawet zbliży się do parytetu, działania ze strony SNB będą nieuniknione. Z powodu silnego franka cierpi szwajcarska gospodarka. W obecnym roku wzrost PKB ma wynieść jedynie 1%, w porównaniu do 1,9% w roku poprzednim.

EURCHFDaily
EURCHF – wykres D1. Na tym oddaleniu widać słynny skok wartości franka po decyzji o oderwaniu waluty od euro.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here