Naga MarketsSzwajcarski Bank Narodowy walczy z aprecjacją franka, niedługo spotkanie SNBSzwajcarski Bank Narodowy (SNB) w tym tygodniu przedstawi nowe postanowienia dotyczące prowadzenia polityki monetarnej, a eksperci nie spodziewają się ogłoszenia agresywnych ruchów ze strony banku.

  • W czwartek odbędzie się spotkanie SNB
  • Credit Suisse AG ocenia interwencje szwajcarskiego banku centralnego w pierwszej połowie tego roku na niemal 100 mld dol.
  • Goldman Sachs ocenia, że stopy procentowe zostaną utrzymane na tym samym poziomie

Spotkanie SNB w tym tygodniu

Bank centralny w Szwajcarii raczej nie dokona większych zmian prowadzonej polityki, a sygnałem do takich rezultatów spotkania, które odbędzie się w tym tygodniu, jest osłabienie się franka o 1% od ostatniego meetingu w czerwcu. W związku z tym obniżka stóp procentowych nie jest raczej spodziewana i zostaną one na obecnym rekordowo niskim poziomie 0,75%.

Jak oceniają analitycy Credit Suisse AG, Szwajcarski Bank Narodowy w pierwszej połowie tego roku przeznaczył 90 mld franków (około 100 mld dol.) na rynkowe interwencje. W tym czasie szwajcarski frank aprecjonował do 5-letnich maksimów, a kurs USD/CHF dobił do okolic zakresu 0,90-0,915 dol.

Szef Szwajcarskiego Banku Narodowego, Thomas Jordan, zaznaczył, że bank w tym roku interweniował silniej niż zwykle, a możliwość zastosowania dalszych agresywnych kroków nie jest wykluczona.

Szereg wydarzeń może utrudnić prowadzenie polityki pieniężnej szwajcarskiej instytucji, a wśród nich są między innymi: zamieszanie związane z rozwiązaniem kwestii brexitowych porozumień między Unią Europejską oraz Wielką Brytanią oraz wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w listopadzie. Ta obecnie oparta jest na odpowiednim sterowaniem kursem walutowym, a ten rok jak do tej pory przyniósł konieczność licznych i zdecydowanych interwencji.

SNB: rekordowo niskie stopy procentowe

Obecny rekordowo niski poziom stopy procentowej w okolicach -0,75% prawdopodobnie zostanie utrzymany w tym zakresie przez SNB po najbliższym czwartkowym spotkaniu. Tak twierdzą m.in Goldman Sachs Group Inc. oraz UBS Group AG uzasadniając takie przewidywania chęcią powstrzymania deflacji przez szwajcarską instytucję.

W czerwcu SNB ogłosił, że przewiduje inflację w Szwajcarii na ujemnym poziomie w tym i następnym roku. Odbicie inflacji na dodatnią stronę przewidywane jest dopiero na 2022 rok. Dla przypomnienia, cel szwajcarskiego banku to inflacja na poziomie nieco niższym niż 2%, podobnie zresztą jak dla EBC.

Plus500

Zobacz również: Chiński juan wpływa na spadek dominacji dolara, twierdzi analityk

Kurs USD/CHF wybija z pięcioletnich minimów

Kurs franka szwajcarskiego (USD/CHF) od końca lipca konsoliduje w zakresie 0,90-0,92 i w środę przed południem walczy z oporem na 0,92, który powstrzymuje dalszą aprecjację szwajcarskiej waluty.

Szwajcarski Bank Narodowy walczy z aprecjacją franka, niedługo spotkanie SNB
Notowania USD/CHF. Źródło: tradingview.com

Warto zaznaczyć, że jeszcze tydzień temu kurs USD/CHF był na pięcioletnich minimach, ale kurs wystrzelił do górnej granicy zakresu i jeśli nastąpi istotne przebicie poziomu 0,92 to możliwa jest kontynuacja do najbliższego oporu na 0,92400. Realizacja tego scenariusza może oznaczać dalszy ruch w kierunku 0,93700.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here