franki Prezes Narodowego Banku Szwajcarii, Thomas Jordan podczas dzisiejszego przemówienia stwierdził, że widzi ryzyko dużego i nagłego ruchu kursowego. Jak stwierdza – waluta krajowa (CHF) jest wyceniania stosunkowo wysoko, co sprawia, że sytuacja na rynku walutowym nadal jest niepewna. 


Ryzyka kursowe?

Frank szwajcarski podatny będzie w 2019 roku szczególnie na duże, nagłe zmiany ceny głównie za sprawą osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego Szwajcarii. Najbardziej popularna para z frankiem szwajcarskim, para USD/CHF odczuwa ostatnio dużą zmienność, jednak jak uważa prezes Narodowego Banku Szwajcarii, Thomas Jordan – ruchy te w 2019 roku mogą się jeszcze nasilić. Widoczne na wykresie największe podejście pary to około 800 pipsów – podobne szacunki określają również przyszły rok.

wykres USDCHF D1 13.12.2018
USDCHF D1 13.12.2018

Komunikat płynący od przewodniczącego Bankiem Szwajcarskim nie był nadal jastrzębi, czego można było się spodziewać – jednak nakreślone zostały istotne ryzyka, mogące znacznie wpłynąć na kurs waluty krajowej w odniesieniu do dolara amerykańskiego oraz euro. Na parze EUR/CHF widoczna jest tendencja spadkowa, która utrzymuje się praktycznie od 2008 roku, gdzie kurs przeszedł po raz pierwszy załamanie – następnie po pamiętnym roku 2015, kiedy kurs franka szwajcarskiego przestał być stymulowany. Para co prawda odrobiła całość tamtego spadku, jednak nadal wymowa pozostaje pro-spadkowa.

WYKRES EURCHF W1 13.12.2018
EURCHF W1 13.12.2018

Aktualnie para EUR/CHF po narzuceniu średniej kroczącej SMA 88 (simple moving average) na wykres H4 widocznie trzyma się trendu spadkowego i tak długo jak długo para nie pokona średniej – nie powinno być większych ruchów ku górze. W przypadku osłabiającego się dolara, czyli pary USD/CHF widoczne jest utrzymywanie się pary na górnych ograniczeniach, jednak nadal nie można jeszcze jednoznacznie określić tendencji zwyżkowej pary. Para oscyluje wokół szczytu z 2015 roku 1,03286 oraz tegorocznych dołków 0,91900.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here