Naga MarketsJak wynika z najnowszych informacji, SNB już interweniuje na rynku walutowym. Szwajcarskiemu Bankowi Centralnemu zaczyna przeszkadzać mocny frank, co w ostatnim czasie jest spowodowane między innymi przez zwrócenie się inwestorów  kierunku bezpiecznych aktywów. Koronawirus wywołał panikę na światowym rynku akcji, przez co w ubiegłym tygodniu kurs euro do franka znalazł się najniższym poziomie od 4,5 roku!


SNB interweniuje na rynku walutowym

Jak wynika z podanych przez Reuters w poniedziałek danych, Narodowy Bank Szwajcarii zamierza zintensyfikować swoje interwencje na rynku walutowym, aby zahamować wzrost franka szwajcarskiego, który jest wywołany epidemią koronaawirusa.

Łączne depozyty na żądanie (a’vista) banków komercyjnych zgromadzone w SNB, wzrosły do 595,764 mld franków szwajcarskich (619,17 mld dolarów) w zeszłym tygodniu z 592,255 mld franków w poprzednim tygodniu. Wzrost o 3,5 mld franków wynika z faktu, że frank szwajcarski znalazł się przed weekendem na najwyższym poziomie w stosunku do euro od czterech i pół roku, a to z powodu obaw od rozprzestrzenianie się koronaawirusa, które skierowały inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów.

“SNB wyraźnie interweniuje w tej chwili. Pokazuje on wyraźnie w ten sposób, że chce zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi wartości franka” – powiedział ekonomista Credit Suisse, Claude Maurer. Dodał on także. że interwencje prawdopodobnie będą kontynuowane i mogą wzrosnąć.

“SNB będzie chciał uniknąć obniżenia swoich stóp procentowych z poziomu minus 0,75% teraz, chociaż presja może wzrosnąć, w momencei kiedy inne banki centralne zdecydują się na cięcia stóp procentowych, aby zapobiec pogorszeniu koniunktury z powodu koronaawirusa” – powiedział Maurer.

“W tej chwili …interwencje pozostaną pierwszą linią obrony SNB”, powiedział Maurer.

Z kolei SNB jak na razie odmawia komentarza w tej sprawie.

Zobacz również: Kurs euro w górę do dolara i funta, EURGBP przebija barierę 0,86 GBP

Kurs EURCHF w silnym trendzie spadkowym od maja 2018 roku

Sytuacja techniczna na EURCHF nie wygląda najlepiej dla franka. Od dłuższego czasu para walutowa porusza się w silnym trendzie spadkowym, a odbicie od strefy wsparcia przy 1,06 może okazać się krótkotrwałe. Jeśli strefa zaznaczona kolorem zielonym zostanie pokonana, ruch w dół może przyspieszyć.

Wykres EURCHF
EURCHF interwał W1

Zobacz także: Rynek akcji z szansą na odreagowanie, czy to koniec paniki?

Sytuacja techniczna na kursie franka w ujęciu z polskim złotym

Patrząc z kolei na franka w ujęciu z PLN, kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie wzrostowym. Od początku 2020 roku polska waluta znajduje się pod presją, w minionym miesiącu doszło nawet do pokonania maksimów 2019 roku, tym samym notowania znalazły się na poziomach nie widzialnych od lutego 2017 r. Aktualnie strefa przy 4,04 zł pozostaje kluczowym wsparciem, tak długo jak kurs znajduje się powyżej, obowiązującej scenariusz wzrostowy.

Wykres CHFPLN
CHFPLN interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here