Naga MarketsKurs franka szwajcarskiegoSzwajcarski Bank Narodowy (SNB) może być zmuszony zrobić więcej niż dotychczasowe pompowanie miliardów na rynki walutowe, aby zapobiec umocnieniu się franka do szkodliwego poziomu. Dane wskazują, że bank centralny interweniował ostatnio po tym, jak waluta wzrosła do najwyższego poziomu od 2017 r. w stosunku do euro. Jednak rosnąca liczba ekonomistów oczekuje, że SNB w najbliższym czasie będzie zmuszony również obniżyć referencyjną stopę procentową. Pięciu respondentów z 17 w miesięcznym badaniu Bloomberga prognozuję obniżkę o 25 punktów bazowych jeszcze w tym kwartale.


Zobacz również: Fed obniży dwukrotnie stopy procentowe w obawie przed recesją

SNB zmuszony powstrzymać dalszą aprecjację franka?

Biorąc pod uwagę, że frank wzrósł o ponad 4% w stosunku do euro w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a Europejski Bank Centralny planuje zastosować nowy bodziec, SNB jest pod baczną obserwacją inwestorów, którzy próbują przewidzieć możliwe działania banku mające na celu powstrzymanie dalszej aprecjacji waluty. Depozyty SNB wzrosły w ubiegłym tygodniu o prawie 2,8 miliarda franków, najwięcej od ponad dwóch lat, co wielu interpretuje jako znak, że bank centralny interweniował na rynku walutowym.

Instytucje takie jak UBS Group AG, Raiffeisen Bank International AG czy Bank J. Safra Sarasin przewidują, że SNB doprowadzi do kolejnej obniżki mimo, że poziom stóp jest już najniższy na świecie i wynosi -0,75%. Podczas gdy następne spotkanie banku centralnego odbędzie się dopiero 19 września, SNB może podjąć działania w dowolnym momencie, w zależności od siły franka.

Thomas Jordan, prezes SNB

Prezes SNB Thomas Jordan powiedział, że nadal istnieje pole manewru zarówno w przypadku interwencji, jak i zmiany stóp procentowych w przypadku pogorszenia się stanu gospodarki. Wcześniej wykazywał gotowość do podjęcia dramatycznych działań w razie potrzeby. Pomimo wzrostu liczby uczestników oczekujących obniżki SNB, mediana prognozy w ankiecie pozostawia stopę na niezmienionym poziomie.

Kurs franka najsilniejszy od ponad dwóch lat do euro

Zwyżkowe zakłady na franka na rynkach opcji utrzymują się blisko dziewięciomiesięcznego maksimum przez panującą nerwowość na rynkach, która wynika m.in. z protestów w Hongkongu i globalnych napięć handlowych.

Notowania pary walutowej EUR/CHF kontynuują impuls spadkowy rozpoczęty w kwietniu i znajdują się obecnie w rejonie dołków z czerwca 2017 roku. Dalsze spadki mogą doprowadzić cenę w okolice 1,0621, a przebicie i tego poziomu może wywołać lawinę w postaci ogromnej aprecjacji franka.

Zobacz również: Stopy Fed wracają w okolice zera? Rozwój wojny handlowej i kurs dolara – prognozy dużych banków

Kurs EURCHF na interwale tygodniowym 13 8 19
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here