Naga MarketsO planach emisji tokenu cyfrowego przez szwajcarską giełda papierów wartościowych oraz uruchomieniu usługi “pierwotnej oferty cyfrowej” (Initial Digital Offering – IDO) w kontekście realizacji celu polegającego na cyfryzacji tradycyjnych aktywów w maju informował Thomas Zeeb – dyrektor wykonawczy SIX Stock Exchange w rozmowie z Finews. Obecnie wiadomo, że giełda powołała konsorcjum składające się z globalnych instytucji finansowych, które ma wesprzeć realizację pierwszego IDO.


IDO na blockchainie R3 Corda

Za organizacją IDO stoi Swiss Digital Exchange (SDX) – giełda aktywów cyfrowych stanowiąca część SIX Group z siedzibą w Zurichu, do której należy m.in.  szwajcarska giełda papierów wartościowych. Sprzedaż tokenów w ramach IDO ma ruszyć w połowie przyszłego roku, jednak nie podano jaką kwotę chciano by pozyskać. Proces IDO ma przebiegać podobnie do tradycyjnego IPO, przy czym akcje przyjmą formę tokenów typu security wyemitowanych na platformie SDX.

W skład wspomnianego konsorcjum wchodzą banki, firmy inwestycyjne oraz podmioty dostarczające infrastrukturę finansową. Jak podkreśla stojący na czele SDX Thomas Kindler, celem konsorcjum ma być nie tylko pozyskanie kapitału, ale także uwiarygodnienie nowej technologii. To co istotne na początku, to wyemitowanie własnego tokenu:

„Chcemy ustanowić standard, tak żeby móc wejść na żywo na własnej giełdzie i mówimy tutaj o aktywach w postaci natywnego tokenu.”

Ma on być wyemitowany na podbudowie R3 Corda – prywatnym blockchainie stworzonym dla dużych korporacji. Na początku stanie się to we współpracy członków konsorcjum, zaś w przyszłości SDX planuje samodzielne przeprowadzanie emisji.

Wyzwania stojące przed SDX

Pierwotnie SDX miał wystartować latem bieżącego roku, jednak termin ten przesunięto na rok 2020. Cytowany wcześniej Thomas Kindler jako przyczynę opóźnień podał skomplikowaną naturę projektu, gdzie tworzony jest regulowany centralny depozyt papierów wartościowych (central securities depository – CSD) dla aktywów cyfrowych, co istotnie różni się od przechowywania aktywów cyfrowych przez bank w imieniu klienta. Stwierdził on także, iż banki, jako przyszli klienci SDX niekoniecznie entuzjastycznie podejdą do tematu postępującej tokenizacji.

Duże wyzwanie stanowią także aspekty potransakcyjne, w tym w szczególności kwestie związane z przechowywaniem aktywów oraz tworzeniem CSD opartych na blockchainie. SDX ma zapewnić standaryzację tak jak ma to miejsce w tradycyjnym cyklu życiowym aktywów oraz integrację w istniejącymi systemami, tak by klient miał pełny dostęp do zarówno aktywów tradycyjnych, jak i cyfrowych.

Kolejnym wzywaniem jest połączenie SDX ze szwajcarskim systemem rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (real-time gross settlement) oraz Szwajcarskim Bankiem Narodowym.

Na początku planowano ruszyć z tokenizacją papierów wartościowych nienotowanych na giełdzie, potem aktywów tradycyjnych takich jak obligacje, zaś w dalszej kolejności aktywów egzotycznych takich jak nieruchomości czy dzieła sztuki. Obecnie nacisk kładziony jest na aktywa nietradycyjne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here