Naga MarketsHandel kryptowalutowy nie będzie częścią nowej platformy cyfrowej szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych SIX. Decyzja ta nie wynika z braku możliwości jej wdrożenia, ale z powodu braku priorytetu w tym zakresie. Instytucja woli bowiem skupić się na innych kanałach rozwoju.


“Posiadamy zdolność wdrożenia handlu kryptowalutowego, ale szczerze mówiąc, nie jest to priorytetem. Obecnie istnieje wiele giełd oferujących usługi tradingu Bitcoinem”, mówi Thomas Zeeb, szef wydziału papierów wartościowych w SIX Group, spółce będącej właścicielem szwajcarskiej giełdy.

Problematyczna „reputacja” kryptowalut

Zeeb wyjaśnia w rozmowie z portalem Business Insider, że nowa giełda wypełniłaby lukę w pozyskiwaniu środków między finansowaniem społecznościowym a ICO. Ostatecznym celem jest stworzenie środowiska, w którym inwestorzy instytucjonalni mogą czuć się bezpiecznie, i aktywni uczestniczyć w obrocie.

Szwajcarski operator giełdowy SIX po raz pierwszy ogłosił propozycję wprowadzenia nowej inicjatywy kryptograficznej na początku lipca. W oświadczeniu tym stwierdził, że inicjatywa ta jest pierwszą na świecie infrastrukturą rynkową oferującą w pełni zintegrowane usługi w zakresie obrotu, rozliczeń i przechowywania aktywów cyfrowych. Zeeb wyraża jednak zaniepokojenie obecną reputacją Bitcoina, co ma sugerować brak chęci do wdrażania kryptowalutowych rozwiązań.

“Wokół Bitcoin nadal istnieją problematyczne kwestie “reputacji”. Tak naprawdę nic nie stoi za kryptowalutami oprócz wielkich nadziei i szumu medialnego” – konkludował dyrektor SIX.

Rynek cyfrowy będzie się nadal rozwijał

Obecnie stanowisko SIX w żaden sposób nie lekceważy faktu, że zasoby cyfrowe, takie jak Bitcoin, będą nadal dynamicznie się rozwijać.

Zeeb porównuje obecną kondycję ekosystemu kryptowalutowego do opinii o instrumentach pochodnych w latach 90-tych. Zwrócił uwagę na to, w jaki sposób instrumenty pochodne funkcjonowały wówczas na marginesie, co prowadziło do przeciwstawnych wyników dla uczestników rynków. Stopniowo wprowadzano jednak regulacje i dziś każdy zarządzający aktywami ma instrumenty pochodne w swoim zestawie narzędzi.

W przypadku aktywów cyfrowych Zeeb wierzy, że sprawy potoczą się szybciej niż w przypadku instrumentów pochodnych. “Jestem całkowicie przekonany, że kryptowaluty, jak również digitalizacja istniejących zasobów nastąpi o wiele szybciej, w przeciągu maksymalnie pięciu lat”

Era tokenizacji

SIX Digital Exchange (SDX) zamierza wypełnić lukę w finansowaniu pomiędzy crowdfundingiem a ICO. W ten sposób zaspokając potrzeby klientów instytucjonalnych, którzy poszukują sposobów legitymizacji i wykorzystania zasobów cyfrowych. Platforma ta zwiększy zaufanie do ekosystemu i bezpieczeństwo największych graczy na rynku.

W przyszłości Zeeb spodziewa się, że tokenizacja istniejących aktywów stanie się czymś powszechnym. Obejmowałyby one istniejące papiery wartościowe i fundusze ETF, galerie sztuki i inne formy aktywów egzotycznych. System ten pozwoli na bardziej elastyczny rynek, który zachęci do większej płynności, pozwalając na częściowe posiadanie takich aktywów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here