Naga MarketsThomas Jordan, prezes SNB

Thomas Jordan, prezes Narodowego Banku Szwajcarii (SNB), ma trudności z powrotem do normalnej polityki pieniężnej bez ryzyka niepożądanej aprecjacji franka. Pięć lat po tym, jak Jordan wstrząsnął rynkami, usuwając sztywnie utrzymywany kurs i wprowadzając ujemne stopy procentowe, siła waluty pokazuje, że ​​nie ma szans na zakończenie kontrowersyjnej polityki w najbliższym czasie. W kraju stopy procentowe pozostają poniżej zera i są coraz bardziej frustrujące dla banków, podczas gdy interwencje SNB na rynkach walutowych spowodowały, że Szwajcaria znalazła się na celowniku władz USA.


Zobacz również: Popyt na bezpieczne przystanie wzrośnie w 2020 roku – ocenia Rabobank

Rezerwy walutowe SNB silnie wzrosły od 2015 r.

Nieoczekiwana decyzja, nazywana „Frankenshock” – niemal dokładnie pięć lat temu – spowodowała gwałtowny wzrost globalnych rynków finansowych. Chociaż początkowo decyzja Thomasa Jordana został okrzyknięta odważnym krokiem, sytuacja dziś ma się zupełnie inaczej. Oprócz niezadowolenia branży finansowej związki zawodowe twierdzą, że współczynnik głównej stopy na poziomie -0,75% SNB powoduje dziurę w finansowaniu społecznym.

Rezerwy walutowe SNB silnie wzrosły od 2015 r., źródło: SNB

Kiedy starasz się być bardzo krytyczny, dochodzisz do wniosku – co jeszcze mogliby zrobić? Po pięciu latach nadal jesteśmy w miejscu, gdzie utrzymanie stóp na rekordowo niskim poziomie może pozostać przez następne kilka lat – powiedział Gianluigi Mandruzzato, ekonomista w EFG Asset Management Switzerland.

Jednak nawet przy ujemnych stopach i obietnicach interwencji na rynku walutowym, frank jest najsilniejszy od maja 2017 r. w stosunku do euro. Dane sugerują, że SNB zintensyfikowało interwencje w drugiej połowie ubiegłego roku, co skłoniło Departament Skarbu USA w tym tygodniu, aby ponownie dodać szwajcarską walutę do listy obserwowanych. Wcześniej Stany Zjednoczone zarzucały manipulacje walutowe Chinom oraz UE. Możliwe, że tym razem celem ataku stanie się Szwajcaria.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekują, że stopa depozytowa SNB pozostanie na rekordowo niskim poziomie przez resztę tego roku. Sytuacja staje się coraz bardziej poważna, gdyż banki chcą coraz mocniej przerzucać koszta związane z ujemnymi stopami na klientów. Póki co koncentrują się na większym kapitale, ale być może w niedalekim czasie stanie się to powszechne, a przeciętny obywatel Szwajcarii będzie skazany na ujemne stopy na koncie bankowym. Według szwajcarskich firm ujemne stopy wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Ponad 60% firm pozostaje negatywnie nastawione do obecnej polityki SNB.

Źródło: Badanie UBS na 2504 szwajcarskich firm, przeprowadzone 13 września – 3 października

Pięć lat temu, limit franka został zniesiony w oczekiwaniu na luzowanie ilościowe Europejskiego Banku Centralnego, a brak jakiegokolwiek znaczącego odwrócenia polityki strefy euro pozostawia SNB bez możliwości zmiany. Zaostrzenie SNB może zwiększyć presję na walutę, co obniży ceny i zaszkodzi eksporterom i gospodarce. Bank centralny powiedział na początku 2015 r., że frank z czasem straci na wartości, ale tak się nie stało. W 2018 r. kurs na krótko dotknął poziomu 1,20 franka za euro, ale od tego czasu ulega systematyczniej aprecjacji.

Winię EBC. SNB nie może znieść ujemnych stóp. To wywołałoby ogromną presję aprecjacyjną – powiedział Thomas Matter, prezes Helvetische Bank i członek parlamentu Szwajcarskiej Partii Ludowej.


Bezpośredni dostęp do rynków USA i UE. Z Directa kwotowanie cen NYSE i NASDAQ masz bezpłatnie.
SPRAWDŹ NAS

Kurs franka szwajcarskiego kontynuuje aprecjację do euro

Notowania pary walutowej EURCHF odnotowują trzeci z rzędu tydzień spadkowy, co pozwoliło na spadek poniżej poziomu 1,08, czyli najniższego od maja 2017 roku. Dalsza aprecjacja franka powinna zepchnąć kurs w rejon pięcioletniego dołka 1,0625. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 1,1065 wyhamowałby presję sprzedających i otworzył drogę do oporu 1,1476. Jednak biorąc pod uwagę sytuację fundamentalną trend spadkowy powinien być kontynuowany w tym roku, chyba, że doszłoby do nagłego wzrostu apetytu na ryzyko na świecie.

Zobacz również: Wzrost szwajcarskiego PKB maskuje niekorzystne detale – twierdzi ING

Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here