Naga MarketsKurs euro (EUR/CHF) spadnie do 1,07. Kurs franka wywrze presję na SNB
Thomas Jordan, prezes SNB

W ostatnim przemówieniu szef Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Thomas Jordan, skomentował aktualną sytuację franka szwajcarskiego i odniósł się do polityki banku centralnego. W jego ocenie podaż pieniądza może zostać zmniejszona w dowolnym momencie, jeśli spadnie popyt na franka. Tymczasem eksperci Rabobanku oczekują, że para EUR/CHF zakończy 2020 rok na poziomie 1,07.

  • Rynek przyzwyczaił się do zakłóceń podaży pieniądza w Szwajcarii
  • SNB pozostanie wysoce wrażliwy na względną pozycję CHF. Możliwa interwencja QE
  • Spadek apetytu na ryzyko pod koniec roku wesprze siłę franka

Jordan: ekspansja bazy monetarnej nie stwarza zagrożenia dla stabilności franka

Jordan po raz kolejny podkreślił, że bezprecedensowa ekspansja bazy monetarnej w ostatnich latach nie stwarza szczególnego zagrożenia dla stabilności wartości franka szwajcarskiego

Tak, nie sądzę, żeby cokolwiek się zmieniło przynajmniej w ciągu następnej dekady. Rynek bardzo przyzwyczaił się do zakłóceń w warunkach podaży pieniądza w Szwajcarii od czasu kryzysu w latach 2008-2009 – oznajmił szef SNB.

Oto spojrzenie na bazę M2:

Kurs EUR/CHF wróci do poziomu 1,07 do końca roku – Rabobank

SNB pozostanie bardzo wrażliwy na względną pozycję CHF i dlatego ekonomiści w Rabobanku oczekują, że Narodowy Bank Szwajcarii będzie interweniował za pomocą QE. Prognozują kurs pary EUR/CHF na 1,07 do końca 2020 roku.

Oczekujemy, że apetyt na ryzyko może spaść w czwartym kwartale, co sugeruje możliwość aprecjacji bezpiecznego CHF i dalszej interwencji SNB na rynku walutowym – napisano w raporcie.

Patrząc w przyszłość, eksperci oczekują, że część optymizmu, który sprawił, że euro było silne tego lata zaniknie w wyniku obaw o drugą falę COVID-19 w Europie i obaw związanych z opóźnieniem unijnego funduszu naprawczego.

Niezależnie od groźby dalszej interwencji SNB na FX, uważamy, że potencjał spadku apetytu na ryzyko sugeruje możliwość obniżenia kursu EUR/CHF do 1,07 do końca roku – podsumowano.

Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here