Naga MarketsKurs franka (EUR/CHF) koryguje 2. tydzień. SNB podkreśla gotowość do obniżki stópSzwajcarski Bank Narodowy (SNB) w trakcie trwania pandemii intensywnie interweniuje na rynku walutowym w celu osłabienia franka i może dalej obniżać stopy procentowe na głębsze terytorium ujemne, jeśli analiza kosztów i korzyści uzasadni taki krok, oznajmił prezes banku Thomas Jordan. Kurs franka traci drugi tydzień z rzędu, a para EUR/CHF wzrosła z newralgicznego poziomu 1,05 osiągając 1,07 w dniu dzisiejszym.

Pandemia wspiera siłę franka. SNB gotowy do dalszych interwencji

Mamy pole manewru dla obu instrumentów. Oczywiste jest, że w razie potrzeby możemy obniżyć stopy jeszcze głębiej poniżej zera – powiedział Jordan podczas dyskusji panelowej prowadzonej przez UBS Group AG.

Te artykuły również Cię zainteresują
Frank odbija od maksimów, podczas gdy rezerwy SNB pozostają na historycznym szczycie. Źródło: SNB

SNB od dawna stosuje główną stopę depozytową w wysokości -0,75% plus zobowiązanie do prowadzenia interwencji na rynku walutowym, aby utrzymać kurs franka pod kontrolą.

Jednak nawet przy ujemnych stopach i obietnicach interwencji na rynku walutowym, frank znajduje się na wieloletnich szczytach. SNB kontynuował interwencje w okresie pandemii, co skłoniło Departament Skarbu USA, aby ponownie dodać szwajcarską walutę do listy obserwowanych. Wcześniej Stany Zjednoczone zarzucały manipulacje walutowe Chinom oraz UE. Możliwe, że tym razem celem ataku stanie się Szwajcaria.

Gdy presja na aprecjację waluty „bezpiecznego raju” stale rośnie w wyniku pandemii koronawirusa, urzędnicy banku oznajmili, że przyspieszyli działania i bacznie obserwują sytuację, aby móc zareagować, gdy będzie to konieczne.

Jordan dodał, że każdy krok polityczny wymaga oceny kosztów i korzyści oraz że SNB zwiększy swój bilans poprzez interwencje walutowe, jeśli korzyści przeważą nad wadami. Prezes banku centralnego nie był również w stanie oszacować kiedy zniknie globalny popyt na franka.

Szwajcarski Bank Narodowy od lat usiłuje oswoić swoją walutę, a od 2009 r. instytucja wprowadziła na rynek walutowy ponad 440 miliardów franków (454 miliardów dolarów). Mimo to waluta wzrosła o około 30% w ciągu dekady, napędzana rosnącym niepokojem z powodu globalnego wzrostu i potencjalnego rozpadu strefy euro.

Kurs franka koryguje drugi tydzień z rzędu

Po niemal dwóch latach ciągłych spadków para EUR/CHF „złapała oddech”. Po dotarciu do newralgicznego poziomu 1,05, kurs znacząco odbił docierając dziś do poziomu 1,07. Choć odreagowanie może napawać optymizmem dla inwestorów posiadających długie pozycje, to jednak spoglądając na szerszą perspektywę trend spadkowy wydaje się być nadal niezachwiany. Dopiero wzrost powyżej 1,08 i trwałe przebicie 1,1030 wyhamowałoby presję sprzedających.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs EURCHF na interwale tygodniowym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here