Naga Markets

Szwajcaria podnosi stopy procentowe, a kurs franka nurkuje!O godzinie 09:30 Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) poinformował, że podnosi stopy procentowe o 75 punktów bazowych z dotychczasowego ujemnego poziomu -0,25% do 0,75%. W reakcji na decyzję kurs franka szwajcarskiego mocno się osuwał, wracając w stosunku do polskiego złotego (CHF/PLN) poniżej progu 5 złotych. Para walutowa USD/CHF wystrzeliła natomiast w górę i zyskuje w tym momencie 1,25%.

SNB decyduje się na ostrą podwyżkę stóp procentowych

Decydenci powiedzieli, że nie mogą wykluczyć dalszych podwyżek stóp i że są gotowi interweniować na rynkach walutowych, jeśli będzie to konieczne.  Decyzja ta kończy trwający od dekady eksperyment Europy z ujemnymi kosztami pożyczkowymi. W skali globalnej jedynym bankiem centralnym, który pozostał z ujemną polityką jest Bank Japonii, który wcześniej w czwartek utrzymał swoją benchmarkową stopę na poziomie -0,1%.Aby pomóc w dostosowaniu się do wyjścia z ujemnych stóp, SNB zdecydował się również na zrównanie wynagrodzenia za depozyty a vista banków. Do pewnego progu instytucje finansowe otrzymują stopę polityczną, a po jego przekroczeniu obowiązuje zero procent. Bank centralny zadeklarował też “środki absorbujące płynność”.

Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej o godzinie 9:30. SNB dokonał podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych – zgodnie z oczekiwaniami rynku. Oznacza to, że główny kurs Szwajcarii wyszedł z ujemnego obszaru i obecnie wynosi 0,50%. SNB ostrzegł, że nie może wykluczyć kolejnych podwyżek stóp w dającej się przewidzieć przyszłości. Bank spodziewa się spowolnienia inflacji do 2,4% w 2023 roku i powrotu do 2% w drugim kwartale 2025 roku – komentowali analitycy XTB.

Od lipca SNB zrównał się z Europejskim Bankiem Centralnym, który zacieśniał stopy o 1,25 punktu procentowego. Politycy z Zurychu starają się powstrzymać inflację, która przekracza 3%, ale pozostaje ułamkiem tej z okolicznych krajów. Gospodarka Szwajcarii od dawna jest też bardziej odporna. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga uważają, że będzie ona rosła do końca przyszłego roku, podczas gdy dla trzech największych gospodarek strefy euro przewiduje się spowolnienie.

– Inflacja prawdopodobnie pozostanie na razie na podwyższonym poziomie – powiedział Thomas Jordan w czwartek.

Jednym z powodów niższej stopy inflacji w porównaniu do innych krajów jest silna waluta Szwajcarii. Od początku 2021 roku frank umocnił się wobec euro, a w ostatnich miesiącach naruszył parytet z tą walutą. To sprawia, że eksport szwajcarskich firm do bloku jest droższy, ale też ogranicza inflację z importu.

Kolejna decyzja SNB w sprawie stóp procentowych zapadnie 15 grudnia. W przeciwieństwie do EBC, bank centralny Szwajcarii zbiera się tylko raz na kwartał.

XTB

Handluj na Forex w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Kurs franka mocno w dół. CHF/PLN powraca poniżej poziomu 5 zł

W momencie opublikowania przez SNB decyzji o podwyżce stóp procentowych, kurs franka testował rekordowy poziom 5,06 względem polskiego złotego, bardzo szybko jednak zawrócił w kierunku przeciwnym. Na kilkadziesiąt minut od ogłoszenia podwyżki, CHF/PLN znajduje się na poziomach niższych o 10 groszy, a dynamikę deprecjacji doskonale obrazuje wykres jednogodzinny:

Szwajcaria podnosi stopy procentowe, a kurs franka nurkuje!
Kurs franka mocno w dół do złotego (CHF/PLN) po decyzji SNB w sprawie stóp procentowych

CHF/PLN traci obecnie 1,6% i odsuwa się od swoich rekordowych wartości.

Podobne reakcje widzieliśmy również w stosunku do innych walut. Para USD/CHF rośnie w tym momencie o 1,25% i testuje poziom 0,97, najwyższy od dwóch tygodni. EUR/CHF rośnie natomiast o 1,6% do 0,96. W przypadku euro-franka wcześniej widzieliśmy jednak test poziomu 0,94, czyli najniższego w historii.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułFed dostarczył to, na co liczył rynek. Kurs EUR/USD na nowych minimach
Następny artykułKurs EUR/CHF – mocny ruch w górę
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here