Naga MarketsSzwajcaria manipulatorem walutowym? Decyzja Departamentu Skarbu USA już wkrótceSzwajcarski Bank Narodowy został wpisany na listę manipulatorów walutowych przez amerykański Departament Skarbu. Jednak jak twierdzą eksperci Reutersa, nie będzie miało to większego wpływu na politykę monetarna SNB w krótkim terminie, poza nieco wstydliwą łatką przyznaną Szwajcarom. Natomiast, w długim terminie, sprawy mogą wyglądać nieco inaczej.

  • Szwajcaria i Tajwan są pierwszymi przypadkami nadania miana manipulatora od kiedy otrzymały go Chiny w 2019 r.
  • Państwo środka utraciło jednak ten tytuł w styczniu tego roku wraz z podpisaniem umowy handlowej między krajami
  • Jak twierdzi IMF, frank jest obecnie jedną z najbardziej przewartościowanych głównych walut na świecie, a statystyki mówią o zbyt wysokiej wartości o od 13,5% do 19,7%.

Szwajcaria  określona manipulatorem Forex przez USA

Szwajcaria spełniła trzy kryteria, które spowodowałyby przyklejenie jej łatki manipulatora walutowego przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Tymi kryteriami są: dodatnia nadwyżka w dwustronnej wymianie handlowej z USA wynosząca 20 mld dol., nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących powyżej 2% PKB oraz interwencje walutowe przekraczające 2% PKB.

Te artykuły również Cię zainteresują
fpmarkets

Wstydliwy tytuł “manipulatora walutowego” nie wiąże się z automatycznymi karami, a amerykańskie prawo będzie wymagało tylko prowadzenia negocjacjami z naznaczonym krajem. Jednak wpisanie na listę manipulatorów oznaczać może konsekwencje w postaci sankcji, jeśli dane państwo nie zrezygnuje z prowadzenia polityki, która doprowadziła do przekroczenia limitów określonych w kryteriach.

Zobacz również: Kurs euro w górę, a DAX 30 z rekordem dzięki zaskakująco dobrym odczytom PMI

Szwajcarski bank tylko w pierwszej połowie tego roku przeznaczył aż 90 mld franków na interwencje walutowe w obliczu zamieszania na rynkach finansowych wywołanych pandemią.

Przedstawiciele SNB wielokrotnie podkreślali, że bank nie osłabia franka, aby zyskać przewagę w handlu zagranicznym, ale aby uchronić się przed widmem deflacji dzięki aprecjacji waluty. Wielokrotnie przedstawiali oni swoje stanowisko, że Szwajcaria jako niewielka otwarta gospodarka nie jest w stanie zrobić zbyt wiele w obliczu globalnej presji na krajową walutę.

Kurs franka na kolejnych maksimach względem dolara

Kurs dolara względem franka (USD/CHF) kontynuuje tymczasem marsz w dół opadając w środę do 0,88508 dol. Po raz ostatni frank szwajcarski tak drogi był w kilku sesjach będących konsekwencją słynnego czarnego czwartku po uwolnieniu kursu od euro przez Szwajcarski Bank Narodowy.

Szwajcaria manipulatorem walutowym? Decyzja Departamentu Skarbu USA już wkrótce
Notowania USD/CHF na przestrzeni lat. Źródło: tradingview.com

Od początku roku kurs USD/CHF opadł już o 8,49%. Jeszcze w grudniu 2019 kurs ten przekraczał wartość 1,00 dol.

Aktualizacja, godzina 15:45. Informacja zmodyfikowana i uzupełniona o fakt, że Szwajcaria została wpisana na listę manipulatorów walutowych wg USA. Wcześniejsza wersja mówiła jedynie o pogłoskach w tej sprawie

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here