Naga Markets
Thomas Jordan, szef SNB

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) planuje podnieść główną stopę procentową aż o 50 punktów bazowych w czwartek 23 marca, dopasowując się do posunięcia Europejskiego Banku Centralnego z zeszłego tygodnia, wynika z sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów przez Reutersa. Decyzja ta ma na celu zapobieżenie inflacji, która wynosi obecnie 3,4%, a którą SNB zobowiązał się zredukować do poziomu 0-2%. Mimo że spadki akcji banków, spowodowane częściowo upadkiem Credit Suisse Group AG, wywołały obawy o kondycję globalnego sektora bankowego, większość ekonomistów uważa, że podwyżka stóp procentowych jest konieczna.

Szwajcaria: Podwyżka stóp procentowych jest konieczna

Chociaż rynki wyceniają obecnie nieco ponad 50% szans na mniejszy wzrost stóp, bo o 25 punktów bazowych, większość ekonomistów uważa, że podwyżka o 50 punktów bazowych jest bardziej prawdopodobna, aby zrównoważyć potrzebę walki z presją inflacyjną i zachowania stabilności systemu finansowego.







Podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii będzie drugą z rzędu, a SNB będzie musiał zrównoważyć potrzebę walki z presją inflacyjną z koniecznością zachowania stabilności systemu finansowego i największych banków.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

SNB znajdzie się w trudnej sytuacji… Będzie musiał zrównoważyć potrzebę walki z presją inflacyjną… z koniecznością zachowania stabilności swojego systemu finansowego i największych banków – napisał Karsten Junius, główny ekonomista w J. Safra Sarasin.

Jednak SNB jest w tyle za wieloma głównymi bankami centralnymi pod względem skumulowanych podwyżek stóp procentowych, dlatego ekonomiści spodziewają się, że SNB podejmie kolejne kroki w celu zwiększania stóp procentowych w przyszłości.

Niektórzy inwestorzy są nadal zaniepokojeni stratami, jakie mogą ponieść posiadacze obligacji Credit Suisse, ale większość ekonomistów mimo to uważa, że podwyżka stóp procentowych jest konieczna, aby zapobiec rozpędzającej się inflacji. Chociaż nie było konsensusu co do szczytowej stopy procentowej, zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się jeszcze jednej podwyżki stóp w czerwcu o co najmniej 25 punktów bazowych.

Większość respondentów prognozuje, że główna stopa procentowa SNB wyniesie 1,50% lub nieco więcej, czyli znacznie poniżej oczekiwań Fed i EBC na poziomie odpowiednio 5,00-5,25% i 3,75%. To może wywrzeć dalszą presję na franka szwajcarskiego. Od decyzji EBC w zeszłym tygodniu stracił już około 2,5% w stosunku do euro.

Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURCHF na interwale dziennym, tradingview

Credit Suisse jest zbyt duży, by upaść, ale też zbyt duży, by go uratować. To tłumaczy dlaczego za resuscytację drugiego pod względem wielkości banku w Szwajcarii wziął się sam SNB oraz konkurencyjny bank UBS, któremu przejęcie już odbiło się czkawką. Co z aktywami należącymi do byłego giganta, którego akcje wyceniane są na mniej niż 1 dolar?

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułFed osłabia Bitcoina i Ethereum, Litecoin okazał się niewzruszony
Następny artykułKruk walczy o uratowanie wsparcia przy 300 zł
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.