TMS


Cztery spośród dziesięciu największych ofert ICO w ubiegłym roku pochodziło ze Szwajcarii, według badania PwC. Ważne są niskie podatki, wysoki poziom wiedzy a sama szwajcarska marka zrobi dla kraju to co “Dolina Krzemowa” dla Stanów Zjednoczonych.


Można zaobserwować w Szwajcarii zmniejszający się sektor bankowy, w ciągu ostatniej dekady liczba banków spadła o 20%.

Miasto Zug, liczące 120k mieszkańców stało się sercem szwajcarskiej doliny kryptograficznej, ludność rośnie tam najszybciej w całym kraju a stopa bezrobocia wynosi tylko 2,3%. Stawka podatkowa to 14,6%.

Liczba firm z 15 na początku roku wzrosła do 100 obecnie. “To nie był wielki plan, zaczęło się od platformy Monetas a dzieki przyjaznemu otoczeniu, inne firmy zaczęły dołączać i ekosystem się rozwinął” – mówi Matthias Miches, prezydent Zug. Miasto stało się celem pielgrzymek dla wielbicieli kryptografii a w ratuszu wisi znak “Bitcoin. Accepted here”.

Regulator finansowy Finma popiera kryptowaluty, zaś Bank Centralny (SNB) jest sceptyczny i ostrzega przed ryzykami z nimi związanymi, te obawy powtarzają też duże banki.

Zobacz też: Szwajcaria zamierza traktować kryptowaluty jak instrumenty finansowe

“Z naszego punktu widzenia, dopóki nie będzie można prześledzić wszystkich transakcji i poddać ich surowym przepisom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, jest to ogromne ryzyko” – powiedział szef UBS, Sergio Ermotti.

Istnieją także zagrożenia dla Szwajcarii, pomimo wykwalifikowanej kadry brak jest kultury tworzenia startupów, w przypadku niepowodzenia jest większe piętno związane z porażką niż np w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo wysokie koszty życia mogą uniemożliwić szybki rozwój. Istnieje także ryzyko związane z regulatorami w USA.

Mimo to, startupy zaczynają działać, firma Trust Square otwiera się  naprzeciwko banku centralnego, niedaleko bankowych gigantów. A nawet jeśli szaleństwo cyfrowych walut się kiedyś skończy, to dobrze zdywersyfikowana gospodarka będzie się rozwijać.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here