Naga Markets

Kurs franka dolara euro i funta do złotegoGrudniowe dane inflacyjne w Szwajcarii (+1,5% r/r) pokazały jeden z najwyższych odczytów od 2008 roku. Eksperci z BNP Paribas oczekują się, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) utrzyma stopy bez zmian w nadchodzących latach i wykorzysta interwencje walutowe jako główne narzędzie polityki pieniężnej. Prognozują dalszą deprecjację franka i spadek pary walutowej CHF/PLN do poziomu 4,24 zł do końca 2022 r. Kurs CHF/PLN wzrasta w piątek w okolice 4,41 zł.

Dalsza deprecjacja franka szwajcarskiego (CHF) w 2022 roku

Według Szwajcarskiego Banku Narodowego, tamtejsza waluta jest wyceniana zbyt wysoko, co implikuje konieczność utrzymania ujemnych stóp procentowych (-0,75%, najniższy poziom na świecie).Powyższe powinno wspierać aprecjację krajowej waluty względem CHF w dłuższym terminie. Brak ostatecznej decyzji w sprawie rozwiązania kwestii kredytów frankowych pozostaje jednak czynnikiem ryzyka dla polskiego złotego w krótszym horyzoncie – napisano w raporcie.

W perspektywie I kwartału b.r. i po ostatnich, mocnych spadkach CHF/PLN spodziewamy się konsolidacji pary wokół poziomu 4,30, a następnie dalszej deprecjacji franka w kierunku 4,24 do końca 2022 roku – podkreślono.

Argumenty za spadkiem kursu CHFPLN Argumenty za wzrostem kursu CHFPLN
Opanowanie epidemii koronawirusa i powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”

 

Utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów

 

Możliwe interwencje walutowe Szwajcarskiego Banku Centralnego

 

Potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski

XTB

 

Przewartościowanie franka w stosunku do innych walut

 

Interwencje Narodowego Banku Polski w celu osłabienia polskiego złotego, przy jednoczesnym braku uczestnictwa w procesie przewalutowania kredytów frankowych.

 

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here