Naga MarketsRodzina byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego sprzedała część posiadanych akcji OncoArendi Therapeutics, spółki prowadzącej prace nad lekiem, który może pomóc w terapii pacjentów po COVID-19. To jest gigantyczna afera. Nie za 5, za 10, tylko ponad 140 milionów złotych. Chcemy to wiedzieć – uważa Dariusz Joński poseł Koalicji Obywatelskiej.

  • Rodzina szumowskich sprzedała 176,5 tys. akcji OncoArendi Therapeutics
  • Spółka w ostatnich latach otrzymała 187 mln zł dofinansowania

187 mln zł dofinansowania w ciągu 8 lat

OncoArendi Therapeutics to spółka, która w latach 2012 – 2020 aż 16 razy ubiegała się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Z informacji przesłanych tvn24.pl przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wynika, że firma samodzielnie lub w konsorcjum z innym podmiotem otrzymała w tym czasie ponad 187 milionów dofinansowania na 11 projektów. Na uwagę zasługuje fakt, iż nieco ponad 140 milionów złotych to kwoty, które przyznano za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wartym podkreślenia jest również to, że prezesem OncoArendi Therapeutics jest brat ministra zdrowia.

Lepszy inwestor niż minister?

“Gazeta Wyborcza” ustaliła, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat – Marcin Szumowski. Chodzi tu o firmy Vestera i Szumowski Investment.

W czerwcu 2017 roku, a więc kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Łukasz Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona – Anna. Posiadał on wówczas 87 tys. udziałów w spółce Vesterao wartości 4,390 mln złotych.

Szumowski Investments jest natomiast jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics. Fakt ustalił, że spółka Marcina Szumowskiego (brata Łukasza Szumowskiego) otrzymała w latach 2017-2020 co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kluczowe dla tej sprawy jest to, że NCBiR podlega resortowi nauki, w którym Łukasz Szumowski był wiceministrem od końca 2016 do początku 2018 roku. Jego brat był w tym czasie natomiast prezesem OncoArendi Therapeutics.

– Pytanie w takim razie do pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, co zrobił, aby zbadać tą gigantyczną aferę braci Szumowskich. On (Łukasz Szumowski – red.) był i ministrem nauki, później ministrem zdrowia. To jest gigantyczna afera. Nie za 5, za 10, tylko ponad 140 milionów złotych. Chcemy to wiedzieć – mówił Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Szumowscy sprzedali akcje OncoArendi Therapeutics za 8,8 mln zł

Jego zdaniem, posłowie odnoszą takie wrażenie po dzisiejszej analizie dokumentów, że była jakaś tarcza ochronna dla polityków Prawa i Sprawiedliwości (…) To ma miejsce jeszcze na większą skalę, a premier Morawiecki mówi, że to jakaś błaha sprawa i tego nie komentuje.

Tymczasem spółka OncoArendi Therapeutics podała w komunikacie, że brat byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz spółka Szumowski Investments, w której udziały ma jego żona sprzedali w poniedziałek, 30 listopada br. duże pakiety akcji spółki OncoArendi Therapeutics. Chodzi tu o 75 tys. akcji sprzedanych przez Marcina Szumowskiego za 3,7 mln zł oraz 101,5 tys. akcji należących do spółki Szumowski Investments sprzedanych za 5,1 mln zł.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena dolara | bitcoin info | pgnig akcje forum | pkn orlen kurs akcji | btc | ranking giełd kryptowalut |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNa rynku ropy naftowej w centrum uwagi pozostaje kartel OPEC+
Następny artykułColumbus ma umowę inwestycyjną ws. możliwości nabycia 4 projektów farm PV
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here