Naga Markets

Rynek akcyjny w Stanach Zjednoczonych to już przeszłość? Giłeda to nie tylko Wall Street, a na światowych parkietach notowanych jest wiele spółek gwarantujących wyższe zyski niż popularny indeks S&P 500 oraz jego komponenty. W tym artykule wybraliśmy dla Ciebie pięć publicznie notowanych podmiotów z Azji i Europy, których posiadanie warto rozważyć w portfelu akcji zagranicznych.

  • Inwestorzy szukają “okazji” poza USA. Sektor technologiczny zyskowny, ale są “lepsze” spółki w innych regionach świata.
  • Ciekawe podmioty notowane są na co dzień nie tylko w Europie, ale również w Azji
  • HDFC Bank, Deutsche Borse, LVHM, Budweiser Brewing i TSMC to 5 spółek, które mają pokazać zawrotne stopy zwrotu! 
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Comparic.pl

Technologia obecnie najsilniejsza – nie zawsze tak było

Sektor technologiczny w USA zdominował rynek akcyjny i przewodził większości silnych wzrostów w ostatnich latach. Sytuacja z 2022 roku pokazała jednak, że technologia nie zawsze jest najlepszym wyborem do inwestycji, a obecne od ponad półtora roku środowisko wysokich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wydaje się odpychać część inwestorów.Choć technologie rządziły w ostatnich dziesięciu latach, przed ich hegemonią wiele innych sektorów osiągało znacznie lepsze wyniki. W tym kontekście warto porównać, jak radziły sobie poszczególne sektory analizując dwa dziesięciu letnie okresy.

Sektory indeksu S&P 500 i zestawione w czasie ich stopy zwrotu Źródło:FactSet

Inwestorzy szukają “okazji” poza USA – oto 5 spółek z Azji i Europy!

Choć stopy zwrotu osiągane przez pojedyncze sektory wyglądają zachęcająco, inwestorzy coraz chętniej przechodzą na inne rynki. Kapitał lubiący podążać za długoterminowymi trendami wzrostowymi szuka zatem możliwości poza USA. To właśnie perspektywy rosnącej klasy średniej w rynkach wschodzących oraz innowacji na rynkach rozwiniętych szukają inwestorzy.

Dwoje zarządzających portfelami: Priyanka Agnihotri z Brown Advisory oraz James Thom z Abrdn, którzy specjalizują się w takich rynkach, przedstawili pięć spółek, które mogą osiągnąć znaczące wzrosty.

HDFC Bank

Zarówno Agnihotri, jak i Thom wskazali spółkę HDFC Bank, czyli największy podmiot prywatnego sektora bankowego w Indiach. Bank rozwija się bardzo szybko i przejmuje część obowiązków od banków rządowych w Indiach. Dalszej ekspansji analitycy oczekują w działalności związanej z udzielaniem kredytów hipotecznych i ubezpieczeń na życie.

James Thom zauważył ponadto, że HDFC posiada około 70% udziału w rynku w sektorze prywatnym, co powoduje, że jest wyznacznikiem wydajności sektora. Świetlaną przyszłość przed HDFC wróży ewolucja cyfrowa, której systemy mają ułatwić dostęp do kredytów osobom ze wszystkich grup społeczno-ekonomicznych.

Kurs akcji HDFC Bank (NSE:HDFCBANK) 18.09.2023 Źródło: TradingView

Deutsche Boerse

Na liście spółek, w których wzrost wierzy Priyanka Agnihotri znajduje się Deutsche Borse AG. Podczas gdy, analitycy nie spodziewają się zatrważających zwrotów z inwestycji w spółkę zarządzającą giełdą w Niemczech, Agnihotri uznaje firmę za dobrze wycenioną. Przypomniała, że Deutsche Borse AG to główny gracz w zakresie obrotu papierami wartościowymi w Europie.

Model biznesowy jest bardzo atrakcyjny – 80% kosztów jest stałych. Możesz rozwijać się przy niewielkich kosztach przyrostowych – powiedziała analityk Brown Advisory.

Kurs akcji HDFC Bank (ETR:DB1) 18.09.2023 Źródło: TradingView

LVMH

Ostatnią z podanych przez Priyanka Agnihotri spółek było francuskie LVHM (Louis Vuitton Moët Hennessy). Popularność luksusowych marek będzie rosła wraz z rozwojem klasy średniej na świecie. Priyanka Agnihotri docenia jednak najbardziej “niezwykle długoterminowe” podejście firmy do zarządzania balansem między atrakcyjnością a ekskluzywnością marek.

Analityk szczególnie zwróciła uwagę na skuteczne przejęcia ze strony LVHM. Transakcje zakupienia Tiffany, Bulgari czy Dior przyniosły już zauważalne zwroty.

Dior rośnie o 20% rocznie. Byli w stanie podnieść ceny [dla marki, która jest] potencjalnie niedomonetyzowana – wskazała.

Kurs akcji LVHM (EPA:MC) 18.09.2023 Źródło: TradingView

Budweiser Brewing

Wśród “perełek” wskazanych przez Jamesa Thoma znajduje się przedsiębiorstwo Budweiser Brewing. Amerykański koncern sprzedający piwo głównie w Chinach ma być idealną okazją właśnie z tego powodu. Potencjał wzrostu chińskiego rynku piwa premium to szansa dla amerykańskiego budweisera.

Mimo, że akcje spółki spadły w tym roku o 30%, Thom wierzy w dobrą pozycję spółki na rynku. W zamożniejszych miastach Państwa Środka browar rywalizuje z markami tj. Corona czy Stella Artois.

Kurs akcji Budweiser Brewing (HKG:1876) 18.09.2023 Źródło: TradingView

TSMC

Ostatnią z pięciu spółek jest Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Pomimo napięć pomiędzy Tajwanem a Chinami, analityk Abrdn jest spokojny o przyszłość spółki.

Niezależnie od tego, czy jest pod kontrolą Tajwanu, czy Chin, świat potrzebuje tego, co produkują. Mają skuteczny monopol na zaawansowaną produkcję chipów – powiedział Thom.

Kurs akcji TSMC (TPE:2330) 18.09.2023 Źródło: TradingView

Autor poleca równieżDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Absolwent studiów ekonomicznych na Politechnice Gdańskiej. Inwestor indywidualny o podejściu krótko- i średnioterminowym. Uczestnik rynku kapitałowego z kilkuletnim stażem. Prowadząc inwestycje, adaptuje cztery metody analizy instrumentów finansowych. W szczególności badacz funkcjonalności analizy portfelowej. Pasjonat amerykańskiego rynku akcyjnego. Redaktor portalu Comparic.pl. Twórca organizacji naukowych.