Podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow w Szkocji określono kilka celów. Jednym z nich będzie “przedstawienie przez kraje ambitnych celów redukcji emisji do 2030 r., które będą zgodne z dążeniem do osiągnięcia zerowej emisji netto do połowy stulecia”.

Obecnie największymi emitentami dwutlenku węgla (CO2) są Chiny, USA, Indie, Rosja, Japonia i Niemcy. Kraje i regiony o wysokim dochodzie, w tym USA, Unia Europejska i Wielka Brytania, mają stać się neutralne dla klimatu do 2050 roku. Chiny wyznaczyły sobie za cel rok 2060. A Indie ostatnio wyznaczyły sobie za cel rok 2070.

Niedawno opisaliśmy kilka produktów giełdowych (ETP), które mogą zainteresować czytelników pragnących uczestniczyć w dekarbonizacji gospodarek światowych, jak również w spółkach, które przewodzą w przejściu na alternatywne źródła energii lub które nie polegają w dużym stopniu na paliwach kopalnych. W dzisiejszej analizie przedstawimy dwa kolejne fundusze.

1. iShares MSCI ACWI Low Carbon Target ETF

  • Obecna cena: 175.41 dol.
  • 52-tygodniowy przedział: 137.55 – 175.63 dol.
  • Zysk z dywidendy: 1,27%
  • Wskaźnik kosztów: 0,20% rocznie

Amerykańska Agencja ds. Information Administration (EIA) podkreśla:

“Większość emisji gazów cieplarnianych (GHG) powodowanych przez człowieka (antropogenicznych) pochodzi przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych – węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej – do celów energetycznych”.

Fundusz iShares MSCI ACWI Low Carbon Target ETF (NYSE:CRBN) inwestuje w globalne przedsiębiorstwa, które są uznawane za mniej zależne od paliw kopalnych. Fundusz ten rozpoczął notowania w grudniu 2014 r., a jego aktywa wynoszą ok. 1,32 mld dol.

CRBN wykres tygodniowy
CRBN wykres tygodniowy

CRBN, który śledzi zwrot z indeksu MSCI ACWI Low Carbon Target. Indeks, posiada 1 350 udziałów. Jeśli chodzi o podział na podsektory, największą część stanowi sektor technologii informacyjnych (22,25%), a następnie sektor finansowy i dyskrecjonalnych spółek konsumenckich, odpowiednio 15,30% i 12,55%. 10 czołowych spółek stanowi 15,76% funduszu.

Wśród wiodących spółek na liście znajdują się powszechnie śledzone giganty technologiczne Apple (NASDAQ:AAPL), Microsoft (NASDAQ:MSFT), Amazon (NASDAQ:AMZN), Alphabet (NASDAQ:GOOG) (NASDAQ:GOOGL), Meta Platforms (NASDAQ: FB); Tesla (NASDAQ:TSLA); producenci układów scalonych NVIDIA (NASDAQ:NVDA) i Taiwan Semiconductor Manufacturing (NYSE:TSM); oraz globalna grupa bankowa JPMorgan Chase (NYSE:JPM).

Od początku roku do dnia dzisiejszego fundusz wzrósł o około 17,6%, podczas gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwrócił ponad 32%. W ostatnich dniach CRBN osiągnął rekordowy poziom. Czytelnicy zainteresowani zdywersyfikowanym charakterem tego ETF-u powinni go dalej śledzić z zamiarem zakupu w okolicach 170 dol. lub niżej.

2. iPathA Series B Carbon

  • Obecna cena: 23.58 dol.
  • 52-tygodniowy przedział: 9.72 – 25.80 dol.
  • Wskaźnik kosztów: 0,79% rocznie

Tutaj możemy kontynuować wcześniejszą dyskusję, którą przeprowadziliśmy na temat systemu handlu emisjami dwutlenku węgla, który “pozwala rynkowi określić cenę emisji dwutlenku węgla, a cena ta napędza decyzje inwestycyjne i stymuluje innowacje rynkowe”.

iPath® Series B Carbon ETN (NYSE:GRN) to nota giełdowa, która śledzi indeks Barclays Global Carbon II TR dol. Index. Global Carbon II TR dol. Index. Indeks ten daje ekspozycję na cenę węgla ustaloną na podstawie kontraktów terminowych na jednostki emisji dwutlenku węgla, głównie z systemu handlu emisjami Unii Europejskiej (EU ETS).

GRN wykres tygodniowy
GRN wykres tygodniowy

Chociaż zarządzający funduszem mają prawo przeznaczyć część funduszu na kontrakty futures związane z Mechanizmem Czystego Rozwoju (CDM) Protokołu z Kioto, od początku ich waga wynosiła mniej niż 0,1%.

Kredyt węglowy to “jednostka emisji, która jest wydawana przez program kredytowania emisji dwutlenku węgla i reprezentuje redukcję emisji lub usunięcie gazów cieplarnianych. Kredyty węglowe są jednoznacznie serializowane, wydawane, śledzone i anulowane za pomocą elektronicznego rejestru.”

Obecnie system EU ETS jest głównym światowym mechanizmem redukcji emisji, nakładającym limit na emisję dwutlenku węgla, który może być emitowany. Przedsiębiorstwa, które muszą emitować więcej niż ten limit, muszą kupować uprawnienia. W przeciwnym razie zostaną ukarane grzywną. Historycznie, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej były głównymi nabywcami uprawnień do emisji.

Istnieje płynny rynek terminowy, na którym można nabyć kontrakty terminowe na uprawnienia do emisji. Kontrakty futures, którymi handluje ETN, są notowane na giełdzie ICE Futures Europe exchange.

Od momentu powstania we wrześniu 2019 r. aktywa netto GRN osiągnęły wartość 81,8 mln dol.. Jak dotąd w 2021 r., ETN zwrócił ponad 83,5%.

Fundusz może przypaść do gustu czytelnikom, którzy chcą uczestniczyć w wiodącym systemie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Trzeba jednak podkreślić, że składniki indeksu są denominowane w euro. Dlatego też posiadacze ETN są narażeni na wahania kursów walut. Jeżeli {{1|euro}} straci na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, będzie to miało negatywny wpływ na poziom indeksu.

Artykuł oryginalny: https://pl.investing.com/analysis/szukasz-bardziej-ekologicznych-opcji-inwestycyjnych-oto-2-instrumenty-typu-etp-ktore-warto-rozwazyc-200249239Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here