Naga Markets

Szukanie szans na giełdzie już się zaczęło. Zdaniem analityków, warto zainteresować się m.in. sektorem gamedevRynek GPW spadł od początku 2022 roku o 21,5 proc., natomiast NewConnect zaliczył maksymalny spadek o ponad 34,4 proc. Najtrudniejszy czas mają za sobą spółki działające w branży produkującej i rozwijającej gry, notowane w ramach WIG-Games5. Te nienotowane, które często na wczesnym etapie korzystają z platform crowdfundingowych, też czeka pewne wyzwanie. Warto pamiętać, że czas bessy dostarcza najlepszych okazji inwestycyjnych i, zdaniem ekspertów, inwestorzy już zaczęli przeglądać rynek w celu ulokowania swoich środków w interesujące spółki. Tym bardziej, że ostatni czas pokazuje, że niektóre indeksy w końcu zaczęły się świecić na zielono.

Szukanie szans na giełdzie już się zaczęło

Sektorami godnymi uwagi są moim zdaniem odnawialne źródła energii i technologie. Warto również obserwować wszystkie skalowalne pod względem geograficznym spółki, posiadające unikalny pierwiastek. Można do nich zaliczyć m.in. te, działające w modelu SaaS (ang. Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa), e-commerce czy marketplace. Dane z najnowszego raportu Newzoo.com[1] są również optymistyczne dla game developmentu, który także wpisuje się w te kryteria. Sektor gamingowy nadal będzie dynamicznie rósł – przekonuje Bartosz Pakulski, analityk z Flash Ventures ASI sp. z o.o., prywatnego funduszu venture capital.Jakie są więc obawy inwestorów?

Z naszych doświadczeń i rozmów, które regularnie prowadzimy m.in. z inwestorami, wynika, że boją się oni szczególnie dwóch sytuacji. Pierwszą z nich jest słaby debiut i zaliczenie dużego „minusa” na starcie, co może spowodować znaczne zmniejszenie płynności i spadek zainteresowania daną spółką. Drugą obawą inwestorów jest pozostanie w przyszłości z aktywami, których w żaden sposób nie będą oni w stanie spieniężyć – komentuje Bartosz Pakulski.

Odpowiednia komunikacja, rozważenie przełożenia debiutu i dobre argumenty, czyli co mogą zrobić spółki?

Zdaniem analityka z funduszu VC, bardzo ważny jest sposób, w jaki będzie się odbywać komunikacja między zarządem spółki a jej inwestorami. Idealnym scenariuszem jest przełożenie debiutu na czas, w którym nastanie lepsza koniunktura na rynku lub dla danej branży, aby zmaksymalizować potencjalny zysk. Niestety, aby to było możliwe, często należy przekonać inwestorów, że wydłużony czas od zbiórki do debiutu zostanie dobrze wykorzystany – produkt lub zaplanowane produkcje będą rozwijane, spółka pozyska kolejne kontrakty, a także regularnie zwiększy swoje przychody, którymi jest w stanie pokryć bieżące wydatki. W dużej mierze transparentność podmiotu jest w stanie zminimalizować straty inwestorów – nawet przy negatywnym nastawieniu rynku.

Nie tylko nasz fundusz, ale również zdecydowana większość innych podmiotów inwestycyjnych, skoncentrowanych na projektach na wczesnym etapie rozwoju oraz aniołów biznesu, aktywnie nadzoruje spółki nienotowane. Regularnie otrzymują one informacje dotyczące kwestii zarówno operacyjnych, jak i finansowych – w szczególności związanych z płynnością, które mogą spowodować upadek spółki. Pozwalają również wyciągać odpowiednie wnioski i znaleźć podmioty godne inwestycji – dodaje Bartosz Pakulski.

Szukanie szans inwestycyjnych już trwa!

Moim zdaniem okres zakupowy już się zaczął i będzie trwać do drugiej połowy 2023 roku. Wielu zarządzających korzysta z okazji i szuka przecenionych spółek. Wycena niektórych z nich spadła o 50-70 proc. w stosunku do tych z poprzedniego roku, pomimo że ich sytuacja zmieniła się nieznacznie lub wcale, a kondycja finansowa się nie pogorszyła – przekonuje Pakulski.

Jednym z sektorów, który zanotował największe spadki na polskim rynku akcji był gamedev. Mimo to, branżowe predykcje są dla niego wciąż optymistyczne. Jak wynika bowiem z danych Newzoo.com, na koniec 2022 roku globalne przychody od blisko 3,2 miliarda graczy osiągną 196,8 mld dol. (w porównaniu z 192,7 mld w roku ubiegłym). Według szacunków, do 2025 powinny się one zwiększyć do 225,5 mld dol.

Spółki notowane…?

W dzisiejszych czasach wielu inwestorów preferujących lokowanie kapitału w spółki zajmujące się produkcją gier poszukuje perełki, którą do premiery Cyberpunka był CD Projekt Red. Ze spółek notowanych uważam, że warto również obserwować takie studia, jak 11Bit Studio oraz Creepy Jar. Każde z nich wyprodukowało gry o unikatowym wydźwięku, które podbijają świat i jednocześnie są dopracowane, co w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie. Ponadto właśnie teraz pracują nad nowymi tytułami, które zapowiadają się interesująco. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku inwestorzy posiadają wysokie oczekiwania do zapowiedzianych premier – wyjaśnia Paweł Czarnecki, CEO w Golden Eggs Studio S.A.

XTB

… czy nienotowane?

Warto pamiętać, że nie każda spółka notowana na rynku publicznym jest bezpieczniejszą inwestycją niż ta, która dopiero szykuje się do debiutu. Dużo bardziej wartościową inwestycją może być nienotowana, stosunkowo młoda firma, z ciekawym portfolio w produkcji, dobrze opracowanymi kanałami sprzedażowymi, jak również przemyślaną strategią marketingową, skrojoną odpowiednio pod osobne produkcje, zaangażowanym zespołem oraz globalnymi aspiracjami, niż notowana spółka o niskiej wycenie, która pomimo kilku lat działalności operacyjnej nie wykazuje zysków i nie posiada tytułów mogących odmienić jej losy w najbliższym czasie – przekonuje Bartosz Pakulski, analityk z Flash Ventures ASI sp. z o.o.

Przykładem spółki, która spełnia kryteria, o których mówi ekspert VC, może być warszawskie studio deweloperskie, Golden Eggs Studio S.A., które prowadzi właśnie zbiórkę crowdfundingową na platformie Crowdway.pl. W nieodległej przyszłości planuje również debiut na NewConnect.

W Golden Eggs Studio S.A. prowadzimy obecnie rozmowy z podmiotami z rynku amerykańskiego oraz azjatyckiego, dotyczące produkcji minigier do ich portfolio. Naszym wyróżnikiem jest właśnie to, że jako jeden niewielu polskich deweloperów chcemy rozwijać naszą działalność na rynkach zagranicznych. Globalne dane Newzoo, świadczące o tym, że obrane przez nas kierunki są jednymi z najbardziej rozwijających, pokazują, że nasza strategia wydaje się być słuszna – wyjaśnia Marek Szymczakowski, COO w Golden Eggs Studio S.A.

Informacje o kampanii Golden Eggs Studio wraz dokumentacją zawierającą parametry emisji crowdfundingowej i szczegółowymi planami spółki można znaleźć na stronie crowdway.pl.

[1] newzoo.com, Newzoo Global Games Market Report 2022, 26 lipca 2022

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro co to jest | biomed giełda | dow j | pko akcje kupno | cyfrowy polsat akcje wykres | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | kurs ethereumŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut minimalnie spokojniejsze, kurs euro trzyma się pod 4,80 zł, kurs franka i dolara o włos od rekordów
Następny artykułUżytkownik Coinbase stracił 190 tys. USD w ciagu 49 minut. Wini za to giełdę i pozywa ją do sądu
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here