Naga MarketsSzturm Polaków na pieniądz w formie gotówkowejOkres wzmożonych zachorowań na koronawirusa był czasem, kiedy Polacy masowo zabezpieczają się w pieniądz w formie gotówki. Ogłoszenie przez WHO pandemii COVID-19, wiązało się ze znacznymi wypłatami środków z rachunków bankowych. Klienci zaczęli obawiać się wprowadzenia restrykcji sanitarnych, które mogłyby ograniczyć ich dostęp do środków zgromadzonych na kontach.

  • W dniach 12-17 marca Polacy wypłacili z banków ponad 18 mld zł. 
  • Obawiali się wprowadzenia restrykcji sanitarnych.
  • Obecnie w obiegu jest ponad 55 mld zł w formie gotówkowej.

Zobacz również: Komputronik lepiej poradził sobie z pandemią COVID-19 niż oczekiwał

Polacy masowo wypłacają gotówkę z kont bankowych

W dobie pandemii COVID-19 Polacy masowo zabezpieczają się w gotówkę. Apogeum miało miejsce w dniach 12-17 marca, kiedy to z banków wypłacono ponad 18 mld zł. w formie gotówkowej. W niektórych oddziałach banków i bankomatach miały miejsce przejściowe kłopoty związane z brakiem pieniądza w formie fizycznej. Pojawiły się opóźnienia w dostarczaniu gotówki z centrów logistycznych banków.

Po 17 marca, sytuacja się nieco ustabilizowała, jednak wypłaty w dalszym ciągu utrzymywały się na wyższym poziomie niż w 2019 roku. Sytuację najlepiej obrazują poniższe wykresy. Po lewej widać dynamiczny, narastający wzrost gotówki w obiegu w porównaniu do lat 2017-2019 oraz 2008. Po prawej natomiast, bardzo dokładnie zarysowuje się skokowy przyrost wypłat gotówki z banków, w dniach 12-17 marca.

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Pieniądz gotówkowy w obiegu. Źródło: NBP

Według analityków NBP, wzrost popytu na pieniądz w formie gotówkowej połączony z ograniczeniem dochodów osób fizycznych związany z redukcją zatrudnienia, oraz w niektórych przypadkach redukcją pensji, spowoduje spadek tempa wzrostu depozytów w bankach.

Dane z banku centralnego o podaży pieniądza, od kwietnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. pokazują, że depozyty bieżące gospodarstw domowych wzrosły o ponad 115 mld zł (21%) i zbliżyły się do 660 mld zł, a depozyty terminowe spadły o około 32 mld zł (11%), do blisko 257 mld zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here