Naga MarketsRynek robo-doradców inwestycyjnych jak i kontraktów ETF są w Polsce cały czas bardzo słabo rozwinięte, w kraju nad Wisłą pojawia się jednak słowacka firma, która planuje to zmienić. Mowa o przedsiębiorstwie Finax, które w czwartym kwartale 2019 roku zadebiutowało na naszym rodzimym rynku oferując inwestorom detalicznym wsparcie sztucznej inteligencji w codziennych decyzjach tradingowych.


Finax, czyli robo-advisor w słowackiej odsłonie. Pozwala inwestować w ETFy

Robo-doradca (z ang. robo-advisor) to zautomatyzowany zestaw narzędzi zazwyczaj opartych o nauczanie maszynowe oraz sztuczną inteligencję, który pomaga inwestorowi przejść przez cały proces decyzji tradingowej od poznania jego poziomu awersji do ryzyka, poprzez otwarcie pozycji, aż do jej zarządzania oraz zamknięcia.

Chociaż rozwiązania tego typu na polskim rynku cały czas pozostają niszowe, to słowacki startup Finax postanowił to zmienić, popularyzując jednocześnie inwestycje w fundusze i instrumenty ETF. Jak wyjaśnia Michał Manin, przedstawiciel słowackiego domu maklerskiego, Finax pozwala na minimalizację ryzyka, osiąganie średnio 5% większego zysku w porównaniu do otwartych funduszy oraz wpisując się w obecne trendy gwarantuje bezprowizyjny dostęp do rynków.

– Robiąc badanie polskiego rynku doszliśmy do wniosku, że tutejszy trader inwestuje bardzo lokalnie i konserwatywnie. Chcemy zmienić to podejście umożliwiając inwestowanie zagranicą, także w ramach Stanów Zjednoczonych oraz rynków rozwijających się, między innymi poprzez fundusze ETF – komentuje przedstawiciel Finax.

Jak twierdzi Manin, Finax od tradycyjnego domu maklerskiego odróżnia usługa robo-doradcy, która pomaga na początku, w trakcie i pod koniec trwania inwestycji, wspomagając między innymi początkujących traderów. W efekcie realny czas spędzony nad planowaniem i zarządzaniem pozycjami jest ograniczany do minimum, a obowiązki inwestora przejmuje sztuczna inteligencja.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDwa ważne etapy PPK w 2020 r. Program obejmie również MŚP
Następny artykułKlimat i inflacja: dwa nowe priorytety dla rynków – Prognozy Saxo na I kwartał 2020 r.
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here