Naga MarketsWitryna oddziału Danske BankNie milkną echa afery domniemanego prania pieniędzy, w którym uczestniczyć miał estoński oddział Danske Bank. Z dokumentów widzianych Bloomberga wynika, że nie tylko dokonywano podejrzanych przelewów, ale także oferowano niektórym bogatym klientom banku sztabki złota, które miały zapewnić anonimowość. Notowania Danske Banku w tym roku tracą już ponad 30%.

Początkowo duński bank podejrzewany był o wypranie 8,3 mld dolarów, jednakże kwota ta szybko wzrosła. W samym 2013 roku estoński oddział Danske Banku przetrzymywał 30 mld dolarów należących do nierezydentów, a liczba transakcji bliska była 80.000.

Następnie dochodzenie wszczęły amerykańskie organy ścigania. Według ich ustaleń, w proceder prania brudnych pieniędzy przez Danse Bank zaangażowane rzekomo były także banki Citigroup i Deutsche Bank, a śledczy zaangażowali się w sprawę po tym jak przed ponad dwoma laty do SEC została złożona poufna skarga od sygnalisty. Szacunki wskazywały we wrześniu ubiegłego roku, że w latach 2007-2015 przez rachunki klientów nierezydentów prowadzone w estońskim oddziale Danske Bank przepłynęło 150 miliardów USD – z takich krajów jak Rosja, Azerbejdżan i Mołdawia.

Sztabki złota dla bogatych klientów

Bloomberg dotarł do dokumentów, z których wynika, że w szczytowym okresie nielegalnego procederu, który przypada na 2012 roku, estoński oddział Danske Banku zaczął oferować sztabki złota bogatym klientom, aby pomóc im ukryć fortuny.

Wybrana grupa klientów, głównie pochodzenia rosyjskiego miała dostać ofertę wymiany pieniędzy na sztabki złota i monety. Według wewnętrznej prezentacji banku, wymiana gotówki na złoto miała zabezpieczać przed ryzykiem, ale także pozwalać na zachowanie anonimowości.

Zobacz też: Danske Bank powołuje nowego dyrektora generalnego. Czy zmiana CEO coś zmieni?

Jakob Dedenroth Bernhoft, prawnik z Kopenhagi, który specjalizuje się w kwestiach związanych z przestrzeganiem przepisów i praniem pieniędzy, powiedział: – Zastanawia mnie, że własny raport banku na ten temat tego nie odkrył. Jest to usługa całkowicie niezgodna z wszelkimi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. To zdecydowanie podejrzane.

Akcje Danske Bank A/S zniżkują  w tym roku o ponad 30%

Notowania Danske Bank otworzyły się w styczniu na poziomie 127,66 i osuwały się przez większość czasu. Dołek obecnego trendu spadkowego został wyznaczony na początku września, na poziomie 85,90, a odnotowana strata była bliska niemal 33%. Aktualnie cena porusza się w konsolidacji między wspomnianym wyżej dołkiem, a szczytem przy 105,50.

Wykres tygodniowy Danske Bank - 12.11.2019 r.
Wykres tygodniowy Danske Bank – 12.11.2019 r.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here