Naga MarketsSzkoła językowa w formie franczyzy - czy to się opłaca
Otworzyć szkołę językową pod własną marką, czy przyłączyć się do sieci? Dziś, gdy na sile zyskuje znaczenie marki i reklamy, konkurencja rośnie, a rynek się konsoliduje, wielu początkujących przedsiębiorców zadaje sobie to pytanie. Chcesz mieć placówkę edukacyjną pod znaną marką? Nic prostszego, ponieważ na rynku działa wiele szkół rozwijających się właśnie poprzez franczyzę, a więc zainteresowani przedsiębiorcy mogą wykupić licencję na działalność pod wybraną marką.

Czym jest franczyza?Właściciel sieci – franczyzodawca – udostępnia franczyzobiorcy własną markę, pełne know-how, organizuje szkolenia, zapewnia wsparcie pozwalające zachować odpowiednie standardy i powtórzyć sukces jego biznesu w kolejnej lokalizacji. Brzmi kusząco, ale czy rzeczywiście franczyza gwarantuje sukces? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Czy franczyza jest dla każdego?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jakie środki możemy przeznaczyć na rozpoczęcie i rozwijanie własnej działalności. Dołączenie do niektórych sieci wymaga zainwestowania zaledwie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy w przypadku innych franczyz może być to nawet milion lub kilka milionów złotych. Z każdym rokiem w Polsce wzrasta zarówno liczba franczyzodawców, jak i franczyzobiorców licencji. Należy jednak pamiętać, że franczyza to nie jest przepis na łatwy biznes. Co należy wiedzieć o franczyzie, jeśli rozważamy uruchomienie biznesu na licencji?

Co może pójść nie tak?

Jednym z najważniejszych czynników jest wybór franczyzodawcy. Warto zwrócić uwagę na to, jak długo działa dana firma, ile ma własnych punktów i w jaki sposób przygotowała się do roli franczyzodawcy. Brak swobody w prowadzeniu własnego biznesu może również przyczynić się do zniechęcenia u przedsiębiorcy. To franczyzodawca decyduje o ofercie, wystroju wnętrza lokalu czy strategii marketingowej. Ma to na celu zachowanie jednolitych standardów w całej sieci. Ze standaryzacją wiąże się także często narzucanie źródeł zaopatrzenia. Jednak największą wadą franczyzy jest niewątpliwie temat opłat licencyjnych. Pobierane są one zazwyczaj i na starcie i w trakcie prowadzenia działalności, zwykle raz w miesiącu. Jednak nie każda firma pobiera taką opłatę na starcie, dlatego warto dobrze rozeznać rynek franczyzodawców zanim podejmiemy ostateczną decyzję z km będziemy współpracować.

Plusy franczyzy

invest

Wszystkie trudności można jednak w pewnym sensie zamienić w korzyści. Bo jeśli cały system franczyzowy danej firmy dobrze funkcjonuje, to brak wtedy niedopracowanych konceptów, a co za tym idzie, związanie się z odpowiednią firmą może przynieść sporo benefitów. Po podpisaniu umowy franczyzobiorca powinien uzyskać dostęp do materiałów związanych z know-how firmy. Dobry franczyzodawca powinien również pomóc w oszacowaniu dokładnych kosztów inwestycji, zaplanowaniu kosztów stałych oraz prognozowaniu przychodów.

Podobnie z drugą wadą franczyzy – brak swobody w prowadzeniu działalności także można przekuć w plus. Oznacza to, bowiem mniej pracy i dostęp do gotowych rozwiązań podanych na tacy. Co więcej, są to sprawdzone rozwiązania, a więc możemy dzięki nim uniknąć uczenia się metodą prób i często kosztownych błędów. Dzięki franczyzie dostajemy też możliwość działania pod znaną marką, korzystania z renomy sieci i jej ogólnopolskiej reklamy. To szczególnie ważne w dobie konsolidacji postępującej w większości branż oraz ekspansji sieci. Pojedyncze, niezrzeszone podmioty mają coraz trudniejsze warunki do konkurowania o klienta.

Nigdy nie ma gwarancji zysku

Decydując się na przyłączenie do sieci franczyzowej, niewątpliwie trzeba rozważyć mankamenty takiego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że franczyza szkoły językowej jest opcją bezpieczną, daje większe szanse na sukces. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu działającego na zasadzie franczyzy wymaga tak samo dużego zaangażowania jak w przypadku każdej innej działalności.

Artykuł partnera

 Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here