Naga MarketsWitam w “Szkole inwestowania” – jest to analiza, która dodatkowo zawiera komponent edukacyjny. Przy okazji przypominam, że do Waszych usług są darmowe 3 elementy:

Analiza na zamówienie (zamówienia analiz spółek z GPW przez forum lub w komentarzach pod artykułami)

Strefa Learn (darmowa wiedza, za którą normalnie zapłacilibyście sporo pieniędzy)

Edukacja na żądanie – pod każdym artykułem możecie pytać o cokolwiek chcecie, nasi eksperci odpowiedzą na każde pytanie. Tak samo jak analizy spółek, możecie zamawiać konkretne artykuły edukacyjne dotyczące danych metod, technik czy strategii inwestycyjnych.


W dzisiejszym wydaniu “Szkoły inwestowania” analiza spółki ATM Grupa połączona z opisem teorii.

4 fazy rynku Stana Weinsteina

ATM Grupa to grupa firm działająca na rynku produkcji filmowo-telewizyjnej. Realizuje zlecenia stacji telewizyjnych: od stworzenia pomysłu, znalezienia odpowiedniego formatu, przez okres przygotowawczy, realizację zdjęć i postprodukcję, do oddania gotowego do emisji materiału.

Na wykresie miesięcznym mamy cały czas trend wzrostowy, który znalazł wsparcie w głównej i kluczowej z punktu widzenia całej historii notowań strefie. Jak widać jedna ze świec naruszyła to wsparcie, aczkolwiek okazał się to fałszywy ruch.

Na wykresie tygodniowym warto zauważyć okresy konsolidacji, z których wybicie powodowało silne wzrosty. Są to tzw. fazy akumulacji lub dystrybucji wg teorii Stana Weinsteina.

Idea 4 faz rynku została opisana przez Stana Weinsteina w 1988 roku w książce „Secrets for Profiting in Bull and Bear Markets”.

Faza 1: Akumulacja

Jest to faza, która często występuje po trendach spadkowych. Powoli następuje zatrzymanie spadków i często na wykresie widać trend boczny. W tej fazie duzi inwestorzy zaczynają skupować akcje od osób, które boją się dalszych spadków, sprzedają je.

Faza 2: Trend wzrostowy

Po fazie akumulacji, kiedy duzi gracze mają wystarczającą ilość akcji, ich cena zaczyna rosnąć. W miarę wzrostu cen i wybijania kolejnych szczytów, do trendu przyłączają się kolejni inwestorzy napędzając wzrost cen.

Faza 3: Dystrybucja

Kiedy trend wzrostowy trwa już dość długo, część dużych graczy zaczyna rozumieć, że już czas pozbyć się akcji, gdyż z czasem będzie to coraz trudniejsze. Zaczyna się powolna i spokojna wyprzedaż, tak aby nie wywołać gwałtownego spadku cen. Mniejsi gracze kupują, myśląc że lekki spadek jest tylko korektą. Po pewnym czasie, gdy znaczący inwestorzy pozbywają się akcji, kurs zaczyna coraz bardziej opadać.

Faza 4: Trend spadkowy

Po okresie dystrybucji, gdy duzi gracze pozbyli się akcji i nie ma ich kto kupować, ceny zaczynają spadać, a na wykresach jest widoczny trend spadkowy. Będzie trwał on do czasu, aż na rynku nie wydarzy się coś co zmieni jego obraz lub gdy ceny spadną na tyle, że ponownie będą atrakcyjne dla dużych graczy.

Schemat 4 faz rynku na wykresie WIG w latach 2002 – 2009:

Na wykresie widzimy na początku fazę akumulacji (punkt 1) czyli szeroki trend boczny. Po czym poznać, że jest to ta faza? Po okresie beztrendzia następuje wybicie górą, co jest sygnałem kupna dla pozostałych inwestorów.

Następnie ceny rosną czyli mamy trend wzrostowy, a każdą korektę można wykorzystać do przyłączenia się do wzrostów.

Ciekawie wygląda punkt 2 – mamy tam ruch boczny czyli możemy domyślać się, że dochodzi albo do ponownej akumulacji albo zaczyna się faza dystrybucji i trend może się zakończyć. Właśnie taki sygnał dostaliśmy na wykresie tygodniowym. Dlaczego jednak nie każde wybicie stanowi prawdziwy sygnał? Otóż, gdy spojrzymy na wykres W1 świeca wybijająca zostawiła za sobą dość długi cień, cień ten jest jeszcze dłuższy na wykresie MN. To mogło świadczyć, że jest to tylko większa korekta w już mocno zaawansowanym trendzie. Po drugie – metodę Weinsteina warto łączyć z analizą dołków i szczytów. Wtedy w punkcie 2 mamy wybicie w dół, ale spadki zatrzymały się na wsparciu w postaci poprzedniego szczytu, co po przyjrzeniu się świecom W1 lub nawet MN mogło nakłonić nas do ponownego kupowania akcji.

Punkt 3 to faza dystrybucji – cena ma problem z osiągnięciem nowego, wyższego szczytu. Bardzo czytelne są dołki w tej fazie, których wybicie należy traktować jako początek trendu spadkowego.

W tej metodzie warto odrzucać spółki, na których te fazy są kompletnie nieczytelne tzn. takie w których często można zauważyć nagłe wyskoki kursu. Warto także brać pod uwagę spółki wartościowe pod względem fundamentalnym, a odrzucać np. spółki groszowe.

Czy metoda jest idealna ? Absolutnie nie, tak sama jak każda inna metoda. Warto jednak wchodząc na rynek akcyjny spojrzeć z szerszej perspektywy i ocenić, w jakiej fazie znajduje się rynek. Warto także łączyć tę metodę z innymi technikami np. liniami trendu, średnimi kroczącymi lub analizą dołków i szczytów.

Za jakiś czas powstanie specjalny blok piątkowy, w którym będziemy analizować fazy runku dla indeksów oraz konkretnych spółek właśnie wg teorii Weinsteina, korzystając z własnego, prostego narzędzia, które dobrze oddaje charakter rynku, a także świetnie uzupełnia opisaną teorię. Zachęcamy do odwiedzania naszego portalu.

Na wykresie dziennym ATM Grupa warto zwrócić uwagę na nagły, skokowy wzrost wolumenu w ostatnich dniach. Świadczyć to może o tym, że faza konsolidacji jest ważna, a więc może być to faza akumulacji, po której nastąpi wybicie w górę lub faza dystrybucji, w której więksi gracze sprzedają akcje, a następnie nastąpi wybicie dołem. Na wykresie D1 zaznaczyłem bardzo wąsko ten klin, ale myślę, że należy patrzeć szerzej na całą fazę akumulacji lub dystrybucji na wykresie W1.

Dzisiaj jest ostatni dzień na “załapanie się” na dywidendę. Należy mieć akcje na zamknięciu sesji. Dywidenda wynosi 0,08 zł. Dzień wypłaty to 16 czerwiec.

Tygodniowy rozkład dywidend: 26 -30 maj

Z pozostałych spółek wypłacających dywidendę znane są już daty ustalenia prawa, daty wypłaty i wysokość dywidendy dla następujących firm: (Aktualizacja 25.05)


Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w temacie: Analizy spółek na zamówienie a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę.

Interesujesz się giełdą lub inwestujesz w akcje spółek z GPW – teraz akcje polskich spółek mają swoje miejsce na forum: CFD na akcje polskie Zachęcamy do dyskusji. Analizy spółek giełdowych wykonane są na zasadach CFD.

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSezon na dywidendę – Power Media
Następny artykułNomura: Prognozy dla EUR/USD i USD/JPY
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

6 KOMENTARZE

 1. Generalnie ważne żeby wszystko co się robi w inwestycjach robić zgodnie z wcześniej przyjętym planem. Niektórzy ludzie obliczają jakoś potencjał wzrostu, ja tego nigdy nie stosowałem. Jeżeli akcje rosną to przestawiam zlecenie obronne coraz wyżej, pod kluczowym dołkami w trendzie wzrostowym i nie zastanawiam się jak to wysoko może zajść. Warto przypomnieć jak to było np. z Forte, ale lepiej z Wawelem, który jest z jedną przerwą od 12 lat w trendzie wzrostowym i stale można sobie zadawać pytanie czy już jest za drogo, ale nigdy nie ma jasnej odpowiedzi. Moje podejście na giełdzie polega na tym, że szukam oznak kontynuacji trendu, a nie jego zakończenia.

  W analizie technicznej jest tak, że cena krąży od wsparcia do oporu i na odwrót. Więc skoro wybije 3,45 celem powinien być następny szczyt w okolicach 4,15.
  Fajna jest taka bardzo stara metoda Nicolasa Darvasa – teoria ramkowa – niech Pan poczyta w internecie, a ja może kiedyś zrobię artykuł o tym. Polega to na przeskakiwaniu ceny po takich jakby półkach (ramkach) – zawsze wiadomo gdzie postawić SL.
  Nikt nie wie czy będzie to dalej rosło, ale trzeba przyjąć jakieś zasady się nimi kierować, bo taka gra na wyczucie, że na razie rośnie, a jak zacznie spadać to zobaczę się nie sprawdza w dłuższym terminie, będzie spadać a Pan będzie się zastanawiał czy to korekta czy już koniec trendu itp. Lepiej przyjąć jakąś metodę oceny i mieć z góry ustalony poziom wyjścia z pozycji, gdy zacznie spadać.

  Często proste metody się sprawdzają, tu ma Pan 2 proste: http://comparic.pl/listings/szkola-inwestowania-czy-proste-rzeczy-nadal-dzialaja-poznaj-genialny-system-mebane-fabera/ i http://comparic.pl/listings/szkola-inwestowania-metoda-overbalance-w-wyznaczaniu-trendu/

  Co do fundamentów, to nie zgłębiam się w raporty bo dawno temu, kiedy więcej czasu poświęcałem giełdzie szukałem różnych prawidłowości i wiele takich oklepanych, że wzrost zysku powoduje wzrost kursu, czasem się sprawdza, a czasem nie. Zysk netto łatwo zmanipulować. Lepsze efekty osiąga się porównując przychód ze sprzedaży na liczbę akcji – często dobrze radzą sobie te spółki, które notują wzrost przychodów w latach i nie emitują zbyt często nowych akcji. A po za tym powinny być rentowne (ROA) i bez nadmiernych długów. Jest też tzw. złota metoda opisana w “Małej książeczce, która podbija rynek” i tam jest chyba w uroszczeniu, że robi się ranking spółek i chodzi o to aby miały najlepsze ROE i najniższy C/Z, ale jest to metoda długoterminowa, w której co jakiś czas trzeba dokupywać liderów takiego rankingu.

  Ciężko mi wskazać konkretne spółki, bo naprawdę nie poświęcam już tak dużo czasu jak kiedyś na GPW, zwłaszcza z fundamentów wypadłem, ale np. Colian albo Groclin wyglądają atrakcyjnie. Groclin po sporej korekcie i z nowym kontraktem, aktualnie po fali wzrostów kurs się zatrzymał i można dość logicznie z małym SL wejść, ale czy na tym zarobimy to nie wiem, spekulacja to jedynie prawdopodobieństwo. Wszystko też zależy od otoczenia, nastroju na giełdzie. Teraz powstał nowy blok, będzie w każdy wtorek. Na razie są w nim tylko jedne badania, ale rozwinie się z czasem i mam nadzieję, że dzięki nim będzie można łatwiej wybrać moment kupna. Ja mam niewiele akcji Budimexu, ale nie zachowują się one chwilowo zbyt dobrze i być może na tym stracę.
  Z poradami od znajomych to jest różnie, raczej obowiązuje powiedzenie, że na giełdzie jedna głowa jest lepsza niż dwie albo graj z trendem a nie z przyjacielem.

 2. Wszedłem na poziomie 0.9 na podstawie rekomendacji znajomego. Było to na przełomie 2011 i 2012 (chyba listopad 2011). Później był szybki wzrost do ponad 2 zł i jeszcze szybszy spadek do poziomu poniżej 90 groszy. Na podstawie raportów i perspektyw (wysoka amortyzacja, nowa stacja telewizyjna na etapie embrionalnym, nowoczesne zaplecze techniczne) doszedłem do wniosku, żeby dokupić drugie tyle akcji. Przy poziomie 2,50 pozbyłem się mniej więcej połowy i wszedłem w spółki energetyczne (Energa i Enea).

  Tak jak Pan widzi, nie były to efekty błyskotliwej analizy technicznej, po prostu szczęście, dobra rekomendacja, dokładne czytanie raportów i cierpliwość. Międzyczasie miałem jednak do czynienia również z takimi perełkami jak Hydrobudowa czy PBG, z tej pierwszej nadal mam jakieś teoretyczne prawa u syndyka masy upadłościowej :/

  A korzystając z dobrego kontaktu zadam inne pytania:
  Jak Pan sądzi, przy przebiciu 3,45 jakie będą możliwości wzrostu akcji spółki i w jakim okresie?
  Czy widzi Pan na giełdzie inne ciekawe spółki o podobnie atrakcyjnych perspektywach?

 3. Cieszę się, że Pan dopytuje.
  Wsparcie, patrząc bardzo dokładnie z wykresu MN to – 2,65 – 2,81 zł. Mając już akcje, tym bardziej z takim zyskiem jak Pan, myślę że warto patrzeć na dołek z 10 stycznia 2014 czyli 2,38 zł – zejście poniżej tego poziomu może oznaczać koniec trendu wzrostowego. Oczywiście może Pan też bardziej wąsko trzymać zlecenie sprzedaży.

  Wybicie nastąpiło z tej wąskiej strefy na D1 (z tej dzisiejszej analizy), i jest potwierdzone wzrostem wolumenu w ostatnim czasie. Jest to bardzo optymistyczne i jest szansa na powrót do trendu wzrostowego, ale aby mieć pewność należy jeszcze poczekać. Wybicie 3,45 czyli dotychczasowy szczyt potwierdzi trend wzrostowy.

  Gratuluję dywidendy i świetnej transakcji. Może Pan napisać czym, tak z grubsza kierował się Pan kupując właśnie te akcje na poziomie 0,9 zł czyli na samym dnie ?

  W dzisiejszej analizie, przez to że chciałem dołączyć wątek edukacyjny, pominąłem jedną kreskę, która być może właśnie się sprawdza. To linia biegnąca niejako przez środek trendu, łącząca sporo punktów i teraz patrząc na wykres W1 widzę, że znowu trafiło w sam punkt. Linię może Pan zobaczyć na wykresie W1 w analizie z 25 marca: http://comparic.pl/listings/spolka-w-trendzie-wzrostowym-atm-grupa/

 4. To chyba wybicie właśnie nastąpiło 🙂

  Tak z ciekawości, gdzie dokładnie jest ta dolna linia wsparcia? Oczywiście widzę ją na wykresie, ale ciężko przyporządkować jej jakąś konkretną wartość. Przepraszam za tak trywialne pytania, ale jestem zielony jeżeli chodzi o analizę techniczną i z chęcią dowiem się na ten temat więcej, tym bardziej, że siedzę na tej spółce od poziomu ok. 90 groszy i bardzo mnie interesują jej dalsze perspektywy

  ps. Walne Zgromadzenie uchwaliło dywidendę na poziomie 16 groszy 🙂

 5. Dokładnie 🙂 Żaden makler ani analityk nie znają przyszłego kierunku ceny, cały proces analizy polega jedynie na szacowaniu prawdopodobieństwa.
  Chyba rzeczywiście mało ściśle napisałem, gdyż analiza trochę zniknęła w tekście edukacyjnym. Mamy trend wzrostowy i pokazałem bardzo ważne wsparcie – czyli wg. mojej analizy większe jest prawdopodobieństwo dalszych wzrostów, aczkolwiek bezwzględnie należy mieć stop loss pod pokazanym wsparciem.
  Opisywana teoria Weinsteina także uznaje, że nigdy nie wiemy czy dana konsolidacja jest fazą dystrybucji czy akumulacji – dopiero wybicie może wskazać dalszy kierunek.
  Prognozuję wzrost, ale wybicie z klina dołem spowoduje, że zmienię zdanie. Teraz trwa konsolidacja, bardzo wąska zresztą więc nie znam kierunku, jeżeli nastąpi wybicie górą, to zgodnie z trendem większe prawdopodobieństwo przypiszę kontynuacji trendu wzrostowego.
  Dziękuję za komentarz.

 6. Szczerze mówiąc to nie wyciągnąłem z tego tekstu ani wniosku WZROST, ani SPADEK, raczej, że wybicie z klina da nam na to odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here