Naga Markets  • Flagowy program edukacyjny GPW świętuje jubileusz 20-lecia
  • W ciągu dwóch dekad blisko 25 tys. uczestników wzięło udział w 874 kursach o giełdzie i rynku kapitałowym
  • Sukces programu był możliwy dzięki wieloletniemu wsparciu ośrodków akademickich w całej Polsce

Napis happy birthday20 lat temu zostały zorganizowane pierwsze kursy w ramach Szkoły Giełdowej, programu edukacyjnego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Odbyły się one dzięki wsparciu Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Krakowie. Dziś Szkoła Giełdowa, której organizatorem jest Fundacja GPW, działa we współpracy z kilkunastoma ośrodkami akademickimi w Polsce, a każde szkolenie przyciąga liczne grono kursantów, którzy mogą zdobywać lub poszerzać wiedzę o giełdzie i rynku kapitałowym. Z okazji jubileuszu w siedzibie GPW odbyła się Gala dla wszystkich zaangażowanych na przełomie lat w organizację projektu Szkoły Giełdowej. Jej kulminacyjnym punktem była debata ekonomiczna z udziałem Wiesława Rozłuckiego, pierwszego Prezesa GPW oraz założyciela Szkoły Giełdowej oraz Marka Dietla, Prezesa GPW.

– Od samego początku funkcjonowania warszawskiej giełdy wiedziałem, że sukces  rozwoju rynku kapitałowego zależy od akceptacji społecznej, a akceptacja wynika bezpośrednio z wiedzy. Zależało nam na tym, żeby tematyka Szkoły Giełdowej prezentowała wiedzę ekonomiczną w przystępny dla wszystkich sposób, podobnie jak jej pierwowzór – francuska L’ECOLE DE LA BOURSE prowadzona przez giełdę w Paryżu. Edukacja jest bardzo ważną częścią działalności warszawskiej giełdy, która od blisko trzech dekad kształci społeczeństwo z zakresu wiedzy ekonomicznej. Nie wyobrażam sobie giełdy bez akceptacji społecznej, a ta uwarunkowana jest edukacją – powiedział Wiesław Rozłucki, były Prezes GPW.

Szkoła Giełdowa adresowana jest do osób w każdym wieku i niezależnie od posiadanego wykształcenia.  Do tej pory najliczniejszą grupę uczestników stanowiły osoby w wieku od 18 do 25 lat (45%) oraz od 26 do 35 lat (31%), w tym 75% debiutantów giełdowych.

– Naszym celem jest nie tylko edukowanie kolejnych pokoleń giełdowych inwestorów, ale przede wszystkim podnoszenie wiedzy ekonomicznej społeczeństwa i to robimy. Wiedza ta jest niezwykle ważna w naszym codziennym życiu, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. W ciągu 20 lat udało nam się przeszkolić niemal 25 tys. osób. Zorganizowaliśmy 874 kursy dzięki wsparciu kilkunastu ośrodków akademickich. To fantastyczny wynik. Jestem przekonany, że Szkołą Giełdową nie tylko promujemy edukację finansową, ale przede wszystkim budujemy społeczną świadomość, kształcimy elitę inwestorów, wskazując jak ważną rolę w gospodarce odgrywają giełda i rynek kapitałowy. Nasi wykładowcy przybliżają przyszłym inwestorom nie tylko rynek akcji czy obligacji, ale też instrumenty pochodne. Warszawska giełda daje dostęp do najbardziej popularnych instrumentów na światowych rynkach, w tym do funduszy ETF, które są najprostszym i najtańszym sposobem na dostęp do głównych indeksów w Polsce i na świecie – mówi Marek Dietl, Prezes GPW.

W ramach Szkoły Giełdowej, można nauczyć się zarówno podstaw inwestowania, jak i wziąć udział w kursie dla profesjonalistów. Kursy organizowane przez Fundację odbywają się w różnych miastach Polski. W ramach programu Szkoły Giełdowej realizowane są kursy: „Podstawy inwestowania” (poziom podstawowy) i „Giełda dla średniozaawansowanych” (poziom średniozaawansowany).

– Według badań przeprowadzonych przez Fundację GPW jedynie 8% Polaków określa swoją wiedzę finansową jako dobrą albo bardzo dobrą. Czujemy się współodpowiedzialni za tłumaczenie, czym jest rynek kapitałowy oraz na czym polega odpowiedzialne inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Projekt Szkoły Giełdowej realizowany przez Fundację GPW wspiera ten proces. Z dumą możemy powiedzieć, że powstała 20 lat temu inicjatywa Szkoły Giełdowej wciąż znajduje swoich odbiorców – mówi Anna Salamończyk- Mochel, Prezes Fundacji GPW.

Program każdego kursu to 14 godzin zajęć w ramach pięciu wykładów. Wykładowcami Szkoły Giełdowej są eksperci i praktycy rynku kapitałowego, którzy w przystępny sposób przekazują wiedzę i dzielą się doświadczeniem z uczestnikami zajęć.

Kursy Szkoły Giełdowej odbywają się w weekendy, a ich uczestnicy otrzymują na koniec certyfikat potwierdzający jego ukończenie. Wykłady Szkoły zostały przygotowane przez polskich specjalistów rynku kapitałowego na podstawie francuskiej L’ECOLE DE LA BOURSE, prowadzonej przez giełdę w Paryżu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here