Naga MarketsWczorajsze wystąpienie Marka Carneya odwróciło szalę na korzyść przeciwników niepodległości
Wczorajsze wystąpienie Marka Carneya odwróciło szalę na korzyść przeciwników niepodległości

Debata walutowa powiązana bezpośrednio ze szkocką niepodległością staje się coraz gorętsza. Szczególnie, że wczoraj oliwy do ognia dorzucił gubernator BoE – Mark Carney – kiedy przed komisją parlamentarną prezentował roczny raport inflacyjny.

Tak jak spodziewały się rynki, wiele pytań dotyczyło Szkocji i działań w przypadku potencjalnego odłączenia się kraju od Korony. Carney stwierdził, że unia walutowa pomiędzy Szkotami i Brytyjczykami naruszyłaby suwerenność tych pierwszych. Dodając do tego informację o konieczności podziału obecnych zadłużeń na Wyspach, prognozowane wyniki referendum zmieniły się na korzyść sceptyków. Szkocka gazeta Daily Record donosi, że obecnie 53% głosujących opowiedziało się na NIE.

Naszym czytelnikom przypominamy, że pytanie, które znajdzie się w zaplanowanym na 18 września referendum brzmi: „czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?” Publikowane w zeszły weekend sondaże pokazywały wsparcie dla YES campaign – Mark Carney sprawił, że szala przechyliła się ponownie na drugą stronę. Najbliższe dni mogą być więc bardzo ciekawe.

Mark Carney podaje brutalną, lecz oczywistą prawdę

Podczas swojego wczorajszego wystąpienia przed brytyjską komisją skarbu, Mark Carney odpowiadał na wiele pytań dotyczących przyszłej stabilności finansowej niezależnej Szkocji. Stwierdził między innymi, że niezależny szkocki bank centralny może potrzebować rezerw w GBP o wysokości co najmniej 25% PKB, aby zostać wiarygodnym pożyczkodawcom:

„Biorąc pod uwagę okoliczności i zawirowania gospodarcze, wartości mogą być o wiele wyższe – sięgać nawet 100% PKB. Chciałbym zwrócić również uwagę szanownej komisji na ekspozycję sektora finansowego niezależnej Szkocji. Aktywa finansowe przekraczają około 10-krotnie obecny PKB”

GBP/USD zareagował niezwykle pozytywnie na informację i wystrzelił w górę o prawie 150 pipsów. Rynki walutowe bardzo silnie wyceniają szansę uzyskania przez Szkotów niepodległości przez co funt w ostatnich dniach bardzo silnie opadał (w poniedziałek funt otwarł się z ogromną luką – było to efektem uzyskania przez propagatorów niepodległości przewagi głosów pierwszy raz od rozpoczęcia kampanii).

Unia walutowa, która po prostu nie może zadziałać

"Unia walutowa ze Szkocją nie ma szans na sukces"
“Unia walutowa ze Szkocją nie ma szans na sukces”

Wcześniej premier David Cameron oświadczył w Edynburgu, że unia walutowa ze Szkocją nie ma szans na sukces. Nie można go winić – zgodnie z oświadczeniem gubernatora Carneya istnieją pewne silne przeszkody przed wprowadzenie takiego rozwiązania.

Mark Carney odniósł się do chorych doświadczeń EMU, które podzieliły gospodarki członków strefy europejskiej unii walutowej. Stwierdził, że unia walutowa bez unii fiskalnej jest szkodliwa dla siły euro. Podobna sytuacja miała by spotkać GBP w przypadku unii Korony ze Szkocją.

Za forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here