Naga MarketsW piątek DAX potwierdził zakończenie korekty i ładną luką hossy wybił się z konsolidacji na nowy szczyt. Wzrosty nadal wspiera polityka banku centralnego, a co za tym idzie osłabienie euro w stosunku do dolara. Już w najbliższą środę posiedzenie EBC dotyczące polityki pieniężnej, ale raczej trudno oczekiwać zmiany retoryki Mario Dragiego. Jak na razie we wzrostach nie przeszkadzają również indeksy z Wall Street. Na tą chwilę wydaje się, że DAX oderwał się od S&P500, ale to tylko złudzenie, które zakończy się z chwilą wejścia Ameryki w głębszą korektę.

Najpierw sytuacja na interwale dziennym. Impuls wzrostowy, który trwa od połowy października prawdopodobnie wszedł w piątą (ostatnią) falę wzrostową. Wynika z tego, że fala 4 była płytsza i krótsza niż 2 i jest to zgodne z teorią fal, że fale korekcyjne się od siebie różnią. Porównując długości fal tego ruchu wychodzi, że fala 3 = 161,8% fali 1. Fale 5 i 1 przy wydłużonej trzeciej często są sobie równe lub zachodzi między nimi zależność fibo. Dlatego też na wykresie przedstawiłem wybrane możliwe poziomy docelowe ruchu w ramach fali 5 (jeżeli 1=5 to celem wzrostów będzie poziom ok. 13420pkt).

Te artykuły również Cię zainteresują
DAX 1D

Wykres indeksu DAX dla interwału 1D.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1D.

Kolejny wykres to interwał miesięczny i notowania od 1998 roku. Obecny impuls wzrostowy trwa od 2009 roku i można zaznaczyć pełną 5-falową strukturę. Co ciekawe obecny poziom, do którego dotarł DAX jest równy fali 1 (w tym momencie dla interwału 1M fale 1=5). Ze względu jednak na duży interwał nie ma sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do precyzyjnego wyznaczenia tych poziomów.
Kolejna informacja jaką umieściłem na wykresie miesięcznym to wskaźnik MACD. Wskaźnik historycznie 4-krotnie dochodził do wysokiego poziomu, po czym następowała wyprzedaż. Obecnie ten poziom został nawet przebity przez linię MACD. Analizując ten wykres łatwo też dostrzec, że hossę po mocnych wzrostach kończyły miesięczne świece spadkowe i dla niedźwiedzi (nie pragnących złapać szczytu) to będzie sygnał do wchodzenia na rynek. Bardzo podobnie sytuacja wygląda na pozostałych indeksach niemieckich.

DAX 1M

Wykres indeksu DAX dla interwału 1M. Nad wykresem wskaźnik MACD.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1M. Nad wykresem wskaźnik MACD.

Indeks MDAX na interwale dziennym zrobił nieciekawą formację, którą być może będą chciały wykorzystać niedźwiedzie. Zatem obserwacja MDAX w najbliższych dniach będzie szczególnie ważna gdyż on często wyprzedza zachowanie samego DAX’a. Formacja to trzy luki po wybiciu z formacji w tym wypadku trójkąta (zaznaczyłem cyframi na poniższym wykresie): 1 – luka startowa, 2 – luka ucieczkowa, 3 – luka kończąca (zwana również wyczerpującą).
Kolejny problem i to widoczny na wszystkich indeksach to wolumen, coraz więcej świec wzrostowych popartych jest małym wolumenem, a świece spadkowe odwrotnie. Nie jest to jednak tylko domena indeksów niemieckich taką samą zależność widać również na indeksach japońskim i angielskim oraz w mniejszym stopniu również na amerykańskim. Wolumen w ogóle w ostatnim czasie maleje, ale to już chyba taka specyfika hossy podtrzymywanej przez banki centralne. Taka ograniczona płynność może stanowić problem w momencie rozpoczęcia się wyprzedaży i ostatecznie niewinna korekta zamieni się w wodospad.

MDAX 1D

Wykres indeksu MDAX dla interwału 1D. Poniżej wykresu wolumen.
Wykres indeksu MDAX dla interwału 1D. Poniżej wykresu wolumen.

Na zakończenie jeszcze wskaźniki na DAX dla interwału 1D. I za nie słowa uznania dla byków ponieważ płaską korektą udało im się schłodzić wskaźniki DTOSC tygodniowy oraz MACD. Oba jeszcze wskazują spadki, ale wystarczy kilka dobrych sesji żeby odwróciły się i dały sygnał do wzrostów.

DAX 1D wskaźniki

Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Poniżej wykresu wskaźniki DTOSC tygodniowy oraz MACD.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Poniżej wykresu wskaźniki DTOSC tygodniowy oraz MACD.

Więcej o DAX na www.worldtrader.pl

ACFX3-150x55 Broker ACFX umożliwia trading na kontraktach DAX 1,5 USD za 0,1 lota.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here