Naga MarketsOstatnie 2 tygodnie na DAX były bardzo emocjonujące. Zanim przejdę do szerszego spojrzenia na DAX, najpierw bieżąca sytuacja i możliwe zachowanie DAX na najbliższych sesjach.

Niemiecki indeks porusza się w kanale spadkowym oraz przez 2 miesiące tworzył formację spadkową odwrócenia trendu RGR, której pod koniec kwietnia wybił linię szyi. Obecnie o zagraniu LONG można myśleć jeżeli indeks poradzi sobie z trwałym wyjściem ponad 11800pkt. Zaneguje to w/w formację oraz wybity w górę zostanie kanał spadkowy. Dopóki to nie nastąpiło równie prawdopodobny jest wariant kontynuacji spadków. Wątpliwości budzi również piątkowe zachowanie giełd po danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane były zgodne z prognozami i aż taka euforia nie była uzasadniona. Zwłaszcza, że dobre dane z amerykańskiej gospodarki spowodują przyśpieszenie podwyżki stóp procentowych w USA. Dodatkowo nad rynkami europejskimi wisi widmo GREXIT (wyjścia Grecji ze strefu euro) oraz BREXIT (po zwycięstwie partii Camerona pojawiło się niebezpieczeństwo wyjścia Wielkiej Brytanii ze strefy euro, co w kampanii szef partii obiecał poddać pod referendum).

Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Nad wykresem wolumen.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Nad wykresem wolumen.

Szeroką analizę zacznę od interwału miesięcznego. Kwiecień zakończył się podażową świecą z długim górnym cieniem. Spadki zaczęły się po dojściu indeksu do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym indeks się porusza. Dodatkowo ten sam punkt stanowi równość fal, które pokazałem na wykresie miesięcznym (fala 1 = fala 5). Przedstawiony poniżej opis fal również można rozpisać jako obecnie dopiero kończącą się falę 3 co jednak nie zmienia faktu, że przed DAX’em albo duża (trwająca kilka miesięcy) fala 4, która zaprowadzi indeks poniżej 9000pkt albo korekta całego impulsu wzrostowego, która będzie jeszcze głębsza.

Wykres indeksu DAX dla interwału 1M.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1M.

Dla interwału tygodniowego największe wrażenie robi wskaźnik MACD. Punkt, do którego dotarł ten wskaźnik jest najwyższy w historii i właśnie dał sygnał do spadków. Jedyny podobny poziom oraz wskazanie osiągnął DAX w marcu 2000 roku. Wtedy skończyło się to bessą trwającą 3 lata. Jednak nawet w roku 2000 po osiągnięciu przez DAX szczytu przez kolejne 3 miesiące indeks powracał w okolice szczytu, zatem nie jest to wskazanie które można wykorzystać do tradingu na już. Na wykresie tygodniowym warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt: ostatnie 5 świec ma kolejne niższe szczyty oraz niższe dołki i piątkowy ruch wzrostowy tego nie zanegował.

Wykres indeksu DAX dla interwału 1W. Pod wykresem wskaźnik MACD.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1W. Pod wykresem wskaźnik MACD.

Więcej optymizmu dają fale elliotta dla interwału dziennego. Cały ruch od dołka z połowy października może tworzyć impuls, w ramach którego dno z czwartku było dnem fali 4 oraz poziomem fibo 38,2% wobec fali 3 i obecnie czeka DAX fala 5 wzrostowa, która klasycznie jest równa fali 1. W takim przypadku szczyt tych wzrostów to okolice 13000pkt. Za tym scenariuszem przemawia również struktura obecnych spadków, która od szczytu przybrała formę korekty prostej ABCD (gdzie CD=127,2% AB).

Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Nad wykresem wolumen.
Wykres indeksu DAX dla interwału 1D. Nad wykresem wolumen.

Analizując wolumen szczególnie optymistycznie wygląda MDAX, który często wyprzedza DAX30. W minionym tygodniu testował linię trendu wzrostowego i szybko odbił się od niej zostawiając na wykresie pozytywną świecę zbliżoną do “młotka” podpartą wyraźnie większym wolumenem. Wzrosty potwierdza wskaźnik DTOSC tygodniowy, który znajduje się w rejonie wyprzedania.

Wykres indeksu MDAX dla interwału 1W. Powyżej wykresu wolumen, a poniżej wskaźnik DTOSC tygodniowy.
Wykres indeksu MDAX dla interwału 1W. Powyżej wykresu wolumen, a poniżej wskaźnik DTOSC tygodniowy.

Podsumowując analizę: moim zdaniem jest wiele przesłanek za spadkami, ale sygnał do startu poważnej korekty przyjdzie z Wall Street. W krótkim czasie rozegra się walka popytu z podażą pod oporami (pierwszy wykres) i możliwa jest próba przejęcia kontroli przez byki o czym świadczą mocno wyprzedane wskaźniki dzienne. Przy wielkiej zmienności jaką obserwujemy możliwe jest zarówno utrzymywanie się przez dłuższy czas na obecnych poziomach jak i dynamiczny ruch na 13000pkt oraz równie dynamiczny spadek.

Więcej o DAX na www.worldtrader.pl

ACFX3-150x55 Broker ACFX umożliwia trading na kontraktach DAX 1,5 USD za 0,1 lota.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here